RTSH 24 Live

Teknologji

Zbulohen imazhet mahnitëse që tregojnë universin ashtu siç nuk e keni parë kurrë

07/11/2023

Zbulohen imazhet mahnitëse që tregojnë universin ashtu siç nuk e keni parë kurrë

Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) zbuloi të martën imazhet e para mahnitëse nga teleskopi i saj hapësinor Euklid.

Fotot me ngjyra ofrojnë pamjen më të qartë të kozmosit deri më tani, pasi teleskopi vazhdon misionin e tij për të zhbllokuar misteret e hapësirës të njohura si "universi i errët".

Teleskopi Euklid u nis në korrik në bordin e një rakete SpaceX nga Kepi Canaveral në SHBA në një mision 6-vjeçar për të eksploruar një zonë hapësire 1.5 milion km larg.

U desh një muaj për të arritur në destinacionin e tij dhe tani ka filluar të dërgojë zbulimet e tij në Tokë, ndërsa vazhdon të hetojë se si materia e errët dhe energjia e errët ndikuan në pamjen e universit tonë sot.

Duke vëzhguar format, distancat dhe lëvizjet e miliarda galaktikave 10 miliardë vite dritë larg duke përdorur sensorë infra të kuqe, ekipi pas teleskopit Euklid shpreson të krijojë hartën më të madhe kozmike 3D të krijuar ndonjëherë.

I emëruar Euklidit, sipas matematikanit të lashtë grek, teleskopi do të pastrojë miliarda galaktika që mbulojnë më shumë se një të tretën e qiellit./BBC/

/rtsh.al/