RTSH 24 Live

Kuriozitete

Vende të braktisura nga njerëzit dhe të rikuperuara nga natyra

28/11/2023

Vende të braktisura nga njerëzit dhe të rikuperuara nga natyra

Disa vende që janë braktisur nga njerëzit janë rikuperuar nga natyra. Në të gjithë botën, nga rrënojat e tempujve të mbushura me rrënjë pemësh deri te ish-zonat e luftës të mbushura me ekosisteme të reja, ka shembuj të mrekullueshëm të natyrës që provojnë se sapo njerëzit largohen, kafshët e egra apo dhe bimët kanë mundësinë të hyjnë dhe të jetojnë në to.

Ta Prohm, Kamboxhia

I njohur fillimisht si Rajavihara (tempull mbretëror), Ta Prohm u ndërtua për nder të familjes së mbretit Jayavarman VII.

I përdorur si sfond në filmin e Angelina Jolie të vitit 2001 "Lara Croft: Tomb Raider", ky tempull ndodhet në lindje të Angkor Thom, një kryeqytet i lashtë i Perandorisë Kmere.

I ndërtuar në fund të shekullit të 12-të si një manastir dhe universitet budist, mbi 12,500 njerëz jetonin përreth dhe i shërbenin tempullit, me 80,000 të tjerë në fshatrat fqinjë. Tempulli dhe zonat pyjore përreth u braktisën tre shekuj më vonë, kur mbreti largoi kryeqytetin e perandorisë nga Angkor.

Që atëherë, tempulli ka mbetur kryesisht i paprekur, duke lejuar që pemët të rriten në të gjithë kompleksin

Houtouwan, ishulli Shengshan, Kinë

Një fshat me shtëpi të braktisura të mbuluara me bimësi të tejmbushur në Houtouwan në ishullin Shengshan, provincën lindore Zhejiang të Kinës. Houtouwan ishte një komunitet i lulëzuar peshkatarësh me shtëpi me tulla të forta që ngjiten në ishullin me kodra të pjerrëta të Shenghshan, por tani është i braktisur, me shtëpi të tëra të mbingarkuara plotësisht, sikur të mbyllura me vakum në një shtresë të gjelbër të harlisur.

Dikur ajo strehonte një popullsi prej mbi 3,000 banorësh, por vendndodhja e saj e largët, mbi pesë orë udhëtim në kontinent, e bëri të vështirë qasjen në arsim, punë dhe ushqim. Njerëzit filluan të shpërnguleshin në vitet 1990 dhe deri në vitin 2002, fshati u braktis plotësisht.

Sot, fshati është një destinacion popullor turistik, duke mirëpritur mbi 90,000 vizitorë në vitin 2021 , sipas raporteve të lajmeve lokale.

Lugina Mangapurua, Zelanda e Re

Pas Luftës së Parë Botërore, toka në Luginën Mangapurua në ishullin verior të Zelandës së Re, iu ofrua ushtarëve që ktheheshin nga shërbimi ushtarak. I hapur në vitin 1919, vendbanimi në kulmin e tij pa pothuajse 40 ushtarë dhe familjet e tyre që përpiqeshin të bënin një jetë në tokë.

Por largësia e luginës dhe tokat e varfëra bujqësore bënë që nga mesi i viteve 1940, ajo u braktis plotësisht , duke lejuar që pylli të rritej përsëri dhe kafshët vendase të ktheheshin.

Përpjekjet e mëparshme për bujqësi dhe kopshtari nga ushtarët dhe familjet e tyre kanë nënkuptuar që shumë nga pyjet në Luginën Mangapurua tani janë me bar dhe tokë moçalore, me pak pemë frutore dhe trëndafili që pasqyrojnë një epokë të shkuar.

Anija me avull Yongala, Australi

Pas më shumë se një shekulli në fund të detit, anija më e madhe dhe më e paprekur e Australisë, SS Yongala, është bërë një ekosistem, duke siguruar një habitat për disa nga faunat më madhështore të oqeanit.

Në vitin 1911, një vit përpara se Titaniku të lundronte, cikloni Yasi fundosi SS Yongala në parkun detar të Great Barrier Reef, duke bërë që të gjithë 122 pasagjerët dhe ekuipazhi të humbën në det. Ishte një nga fatkeqësitë detare më tragjike në historinë australiane dhe pasi një kërkim fillestar shtatë-ditor rezultoi bosh, anija mbeti e pazbuluar derisa u identifikua në 1958.

Sot, mbetjet e rrënojave 109 metra të gjatë janë të mbuluara me koral me ngjyra të ndezura dhe janë shtëpia e qindra specieve të ndryshme , nga breshkat e breshkave dhe rrezet e mermerit deri te peshkaqenët.

Ilha da Queimada Grande, Brazil

Ishulli Queimada Grande, i njohur gjithashtu si ishulli i gjarpërinjve, është shtëpia e shumë helmuese Golden Lancehead, një lloj nepërkë gropë që ka evoluar të jetë më e shkurtër në continent.

I vendosur në brigjet e Sao Paulos në Brazilin juglindor është një ishull i rrethuar nga shkëmbinj dhe i mbuluar nga pyje të ulëta tropikale dhe kullota

Edhe pse e vogël, Ilha da Queimada Grande është shtëpia e përqendrimit më të lartë në botë të gjarpërinjve me kokë të artë, të vlerësuar në rreth 2,000, duke i dhënë asaj pseudonimin e ishullit të gjarpërinjve. Përveç gjarpërinjve, fauna e ishullit përfshin lakuriqët e natës, hardhucat, dy zogj kalimtarë rezidentë (shtrënguar dhe banane), si dhe zogj të shumtë shtegtarë dhe zogj deti, si prushi i murrmë, që vizitojnë ishullin.

Sot, ishulli është në pronësi të qeverisë braziliane dhe është një zonë e mbrojtur me interes ekologjik përkatës. Për të ruajtur ekosistemin e tij dhe për të mbrojtur njerëzit, është e paligjshme të vizitosh ishullin pa leje.

Zona e demilitarizuar, Kore

Dikur një qendër konflikti dhe ende e mbushur me ish-fshatra dhe pajisje ushtarake, mungesa e ndërhyrjes njerëzore ka lejuar që toka të bëhet dalëngadalë një strehë e kafshëve të egra.

Zona tani është një shtëpi e lulëzuar e mbi 6000 specieve bimore dhe shtazore . Nga 267 speciet e rrezikuara të Koresë, 38% jetojnë në DMZ, sipas Institutit Kombëtar të Ekologjisë. Këto përfshijnë hardhucën vrapuese mongole, e cila jeton në brigjet e rërës dhe nën shkëmbinj, lundërza që notojnë përgjatë lumit që rrjedh midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, dreri i rrezikuar i myshkut dhe trofta Mançuriane që ka habitatin e saj më të madh atje.

Fshati Al Madam, Emiratet e Bashkuara Arabe

Kur imagjinoni që natyra të pushtojë, jeshilja është ndoshta ngjyra e parë që mendoni. Por në fshatin Al Madam, natyra vjen në të verdhë.

I vendosur 70 kilometra (43 milje) nga qyteti i Dubait, në Emiratet e Bashkuara Arabe, Al Madam është një qytet mini fantazmë, i cili vitet e fundit është kthyer në një atraksion turistik.

Me dy rreshta shtëpish të mobiluara dhe një xhami elegante , qyteti duket sikur është braktisur me nxitim, duke lënë pas vendbanimet që tani po rikuperohen nga shkretëtira.

Nuk ka asnjë përgjigje përfundimtare se pse fshati u braktis, por studiuesit tregojnë për ngritjen e qyteteve si Dubai dhe Sharjah, ku njerëzit shkuan në kërkim të mundësive më të mira dhe kushteve më të lehta të jetesës.

Fukushima, Japoni

Tërmeti i madh i Japonisë Lindore dhe cunami pasues në vitin 2011 shkaktuan katastrofën e dytë më të rëndë bërthamore në botë, në termocentralin Fukushima në Japoninë veriore.

Në ditët në vijim, qeveria japoneze krijoi Zonën e Përjashtimit të Fukushimës prej 12.5 milje (20 kilometra) dhe më shumë se 150,000 banorë u detyruan të evakuojnë shtëpitë e tyre. Që atëherë, urdhrat e evakuimit janë hequr vazhdimisht dhe njerëzit inkurajohen të kthehen në disa qytete dhe fshatra . Por disa zona mbeten jashtë kufijve për njerëzit për të jetuar.

Ndërsa ju mund të imagjinoni zonat e fatkeqësive bërthamore të jenë djerrina pa jetë, hulumtimet sugjerojnë të kundërtën.

Kafshët e tjera që kanë lulëzuar në zonë përfshijnë makakët japonezë, qentë e zakonshëm të rakunit, gjilpërat japoneze dhe dhelprat e kuqe.

St Kilda, Skoci

Mbi 60 kilometra (37 milje) në perëndim të Hebrideve të Jashtme jashtë bregut veriperëndimor të Skocisë shtrihet pjesa më e largët e Ishujve Britanikë

Një shtëpi e gjatë e një popullsie të luhatshme banorësh, në vitin 1930, pas mungesës së ushqimit, mungesës së aksesit të duhur në kujdesin mjekësor dhe një popullsie në pakësim, 36 banorët e mbetur të ishullit kërkuan të zhvendoseshin në kontinent.

Pa aktivitet njerëzor, Shën Kilda është bërë një pikë e nxehtë e kafshëve të egra dhe një vend me interes ekologjik, shtëpia e gati 1 milion zogjve të detit, duke përfshirë edhe koloninë më të madhe në Mbretërinë e Bashkuar të puffinëve të Atlantikut .

Stack Rock Fort, Uells

E ndërtuar në vitet 1850 për të mbrojtur kundër një pushtimi nga deti, Stack Rock Fort fillimisht strehonte disa armë, trupa dhe oficerë, por përdorimi i saj u zbeh me kalimin e viteve. Gjatë Luftës së Parë Botërore, ai drejtohej nga një numër i vogël ushtarësh dhe përfundimisht u çarmatos në vitin 1929.

Qëkurse e paprekur për gati 100 vjet, kalaja është rikuperuar ngadalë nga flora dhe fauna./CNN

/rtsh.al/