RTSH 24 Live

Europë

Ushtria e Putinit e "dorës së tretë"/ U gjet i vdekur pas një jave gjenerali i lartë rus bashke më gruan e tij

16/11/2023

Ushtria e Putinit e "dorës së tretë"/ U gjet i vdekur pas një jave gjenerali i lartë rus bashke më gruan e tij

Një gjeneral i lartë rus dhe gruaja e tij janë gjetur të vdekur në mënyrë misterioze, vetëm një javë pasi ai kritikoi Vladimir Putinin për ushtrinë e tij.

Sipas  The Sun ,hetuesit ende nuk kanë arritur në një përfundim që të mund të tregojnë rrethanat se si u ndanë nga jeta gjeneral Vladimir Sviridov, 68 vjeç, dhe gruaja e tij Tatyana, 72 vjeçe.

Trupat e gjeneralit dhe gruas së tij u gjetën në shtëpinë e tyre në fshatin Adzhievsky në rajonin e Stavropolit.

Ish-komandanti i mbrojtjes ajrore ruse e kishte kritikuar dikur presidentin rus për lejimin e një force ajrore të “rangut të tretë”.

Ai kishte denoncuar publikisht faktin që oficerët e lartë po largoheshin nga forcat e armatosura për shkak të pagave dhe kushteve të rënda.

Në raportet e vdekjes, thuhet se “punonjësit e shërbimit të gazit, pas matjeve të duhura nuk kanë zbuluar tejkalim të përqendrimit të lejuar të substancave të dëmshme”.

“Ajo që shkaktoi vdekjen e Vladimir dhe Tatyana Sviridov është ende e panjohur.”

Ai komandoi Ushtrinë e 6-të të Forcave Ajrore Ruse dhe Mbrojtjes Ajrore nga viti 2005 deri në 2009 ,si dhe është vizituar personalisht nga Putin.

Ai ishte një pilot shumë i nderuar pasi iu dha Urdhri i Yllit të Kuq dhe një tufë medaljesh.

Sviridov e la rolin e komandantit të tij në moshën 54-vjeçare pas një sërë komentesh të ashpra për forcat e armatosura ruse.

Ai paralajmëroi në një intervistë: “Një pilot duhet të ketë rreth 100 orë kohë fluturimi në vit për gatishmëri të plotë luftarake. Megjithatë, ky nuk është ende rasti ynë. Koha mesatare e fluturimit në ushtri është aktualisht 25-30 orë.”

Në një tjetër shpërthim, ai u ankua: “Ne jemi të detyruar të emërojmë oficerë jo plotësisht të trajnuar sepse nuk ka më të mirë. Për të njëjtën arsye ne po dërgojmë në akademitë ushtarake pilotë të rangut të tretë. Kjo nuk ka ndodhur në të kaluarën.”

Ai ishte mërzitur se si pagat e ulëta dhe sigurimi i dobët i strehimit po i detyronin oficerët me përvojë të largoheshin nga ushtria.

“Një në dy oficerë tanë, për fat të keq, nuk ka strehim”, tha ai.

“Deri në 10 për qind e oficerëve të rinj po bëjnë gjithçka që është e mundur për të dalë në pension para kohe.”

Ai i kërkoi Putinit “të krijojë kushte normale jetese për oficerët e rinj, si dhe për të gjithë ushtarakët, në mënyrë që ata të mund të kryejnë siç duhet detyrat e tyre të shërbimit”.

Rusia është përfolur për një varg vdekjesh të dyshimta që nga fillimi i luftës së Putinit kundër Ukrainës, me shumë të lidhura me sektorin e energjisë.

Muajin e kaluar, vdiq një ekzekutiv i lartë në kompaninë e dytë më të madhe të naftës në Rusi, duke shënuar vdekjen e fundit në një seri të profilit të lartë të manjatëve rusë të naftës.

Vladimir Nekrasov, 66 vjeç, kryetar i bordit të drejtorëve të Lukoil, thuhet se vdiq “papritmas” në shtëpinë e tij në Moskë.

Vdekja e Nekrasov pason atë të manjatit  Ravil Maganov, 67 vjeç, i cili ra nga dritarja e Spitalit  Klinik Qendror të Moskës  në shtator të vitit të kaluar.

Dhe miliarderi Alexander Subbotin, 43 vjeç, i lidhur gjithashtu me gjigantin energjetik Lukoil ku ai ishte një menaxher i lartë, u gjet i vdekur në maj.

Ndërsa lufta e përgjakshme e Putinit po kalon në muajin e saj të 21-të, vlerësimet e reja nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar nxjerrin në pah dështimet e mëdha të Rusisë për të thyer vijën e frontit të ngrirë lindor të Ukrainës. Dhe statistikat nuk përfshijnë mijëra armë të tjera me qira që u shkatërruan duke luftuar për grupet mercenare të mbështetur nga Kremlini si Wagner.

Rusia thuhet se ka pësuar humbjet e saj më të mëdha të vitit në betejën me mulli mishi për Avdiivka, ku forcat e saj nisën një përpjekje të kushtueshme dhe të pasuksesshme për të pushtuar qytetin strategjik.

Mijëra tanke ruse, automjete të blinduara dhe trupa të trajnuar dobët dhe të pajisur keq janë derdhur në fushat e vdekjes që rrethojnë Avdiivkën.

Në më pak se një muaj, Ukraina pretendon se Rusia ka pësuar 7000 viktima dhe ka humbur mbi 100 tanke dhe 250 automjete të blinduara për të përparuar më pak se një milje.

/rtsh.al/