RTSH 24 Live

Kuzhinë

Ushqimet që nuk përmbajnë pothuajse asnjë kalori

10/05/2023

Ushqimet që nuk përmbajnë pothuajse asnjë kalori

Ka disa ushqime të cilat teorikisht mund t'i hani gjatë gjithë ditës pa shtuar peshë. Disa nga ushqimet në këtë listë janë të shijshme për t'u ngrënë të papërpunuara.

Mollët - Një mollë e vetme me peshë 100 gram ka rreth 57 kalori. Gjithashtu përmban rreth tre gram fibra dietike.

Domate - Një domate me përmasa mesatare përmban vetëm 22 kalori. Ato kanë shumë antioksidantë dhe sasia e tyre e ulët në kalori mund t'i atribuohet përmbajtjes së lartë të ujit.

Qepët – Edhe pse ka disa lloje qepësh, të gjitha ato përmbajnë rreth të njëjtën përmbajtje në kalori. Një qepë mesatare mesatare (100 gram) përmban afërsisht 44 kalori.

Speca -Specat janë shumë të ulëta në kalori. Një spec i kuq (150 gram) përmban rreth 46 kalori.

Karota - Karotat përmbajnë rreth 53 kalori për 128 gram. Ato janë gjithashtu të pasura me beta-karoten, e cila mund të shndërrohet në vitaminë A.

Spinaq -Spinaqi është i pasur me vitaminë K dhe vitaminë A. Është gjithashtu i pasur me proteina në krahasim me perimet e tjera me gjethe. Një filxhan spinaq rreth 30 gram përmban vetëm shtatë kalori.

Shalqi - Shalqiri përmban 46 kalori për 152 gram. Shalqiri është gjithashtu i pasur me vitaminë C.

Kastravec - Kastravecat janë jashtëzakonisht të ulëta në kalori për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të ujit, 104 gram përmban vetëm 16 kalori.

Lulelakër -Lulelakra përmban vetëm 25 kalori për 100 gram.

Rukola - 10 gramë rukolë përmban vetëm tre kalori. Është gjithashtu e pasur me vitaminë K, kalcium dhe kalium.

/rtsh.al/