RTSH 24 Live

Kuzhinë

Ushqimet që nuk duhet t'i hani kurrë të pa gatuara

06/06/2023

Ushqimet që nuk duhet t'i hani kurrë të pa gatuara

Ka shumë ushqime që mund të hahen të gjalla ashtu sikurse ka dhe ushqime të tjera të cilat nuk mund të hahen pa i gatuar pasi mund të ndikojnë në mos tretje apo në shqetësime me organizmin.

Patate - Patatet me niseshte përmbajnë komponime toksike të quajtura glikoalkaloidë që mund të prishin sistemin e tretjes.

Bishtajat -Këto bishtajore përmbajnë një përbërës të quajtur linamarin, i cili kthehet në cianid . Për fat të mirë, gatimi i bën ato të sigurta për t'u ngrënë.

Fasulet e kuqe - Të hash vetëm katër ose pesë nga këto të papërpunuara mund t'ju dëmtojë vërtet. Fasulet e kuqe përmbajnë lektina, të cilat mund të shkaktojnë shqetësime të rënda gastrointestinale.

Kërpudhat e egra -Ndërsa shumica e kërpudhave që do të gjeni në supermarket janë të sigurta për t'u ngrënë të papërpunuara, nuk këshillohet të hani kërpudha të egra pa i gatuar ato.

Vezët -Ngrënia e vezëve të papërpunuara mund të jetë shkaktare për sëmundje. Kjo për shkak se ato mund të jenë të kontaminuara me baktere salmonelë. Mënyra e vetme për t'u siguruar që ato janë të sigurta për t'u ngrënë është duke i gatuar plotësisht. Plus, disa lëndë ushqyese, të tilla si proteinat, nuk janë aq të tretshëm nëse konsumohen të papërpunuara.

Mishi -Veçanërisht mishi i shpendëve, derrit dhe viçi i grirë duhet të gatuhen gjithmonë në mënyrë të sigurt, përndryshe rrezikoni të helmoheni nga ushqimi i shkaktuar nga bakteret si campylobacter, clostridium perfringens dhe salmonela.

Brokoli -Edhe pse brokoli nuk është helmues, sistemi juaj tretës do të jetë në gjendje ta përpunojë brokolin shumë më mirë në rast se është i gatuar.

/rtsh.al/