RTSH 24 Live

Kuzhinë

Ushqimet që mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit oral

03/05/2023

Ushqimet që mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit oral

Shëndeti oral është një pjesë kyçe e mirëqenies sonë të përgjithshme dhe një dietë e shëndetshme e ekuilibruar është thelbësore për ta mbajtur atë. 

Disa ushqime përmbajnë lëndë ushqyese që janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e një sërë problemesh orale. 

Djathë- I pasur me kalcium dhe fosfat, djathi është një aleat i çmuar për shëndetin e dhëmbëve. Falë vetive të tij, djathi ndihmon në ribalancimin e pH-së së zgavrës me gojë.

Kos- Kosi është një ushqim i pasur me kalcium, proteina dhe probiotikë. Kosi, nëse nuk ka sheqer të shtuar, mund të ndihmojë në kundërveprimin e baktereve përgjegjëse për prishjen e dhëmbëve.

Perimet- Zarzavatet me gjethe mund të ndihmojnë në forcimin e smaltit të dhëmbëve dhe në reduktimin e sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve (veçanërisht gjatë shtatzënisë). Në fakt, ato përmbajnë sasi të mëdha të vitaminave, mineraleve dhe kalciumit.

Frutat dhe perimet- Frutat dhe perimet me fibrozë mund të ndihmojnë në mbajtjen e dhëmbëve të pastër dhe në zvogëlimin e rrezikut të prishjes së dhëmbëve. Në veçanti, këshilla është të konsumoni mollë, karota, selino, kopër. 

Bajame- Një tjetër ushqim aleat për shëndetin e dhëmbëve janë bajamet, të pasura me kalcium dhe proteina.

/rtsh.al/