RTSH 24 Live

Kuzhinë

Ushqimet e pasura me magnez të cilat ju ndihmojnë të rifitoni energjinë

09/01/2024

Ushqimet e pasura me magnez të cilat ju ndihmojnë të rifitoni energjinë

Magnezi luan një rol jetik në trupin e njeriut, duke ndihmuar në rritjen e niveleve të energjisë dhe luftimin e lodhjes.

Ka disa ushqime që janë burime të shkëlqyera të magnezit, duke siguruar një nxitje të vërtetë të energjisë falë përmbajtjes së tyre të lartë së magnezit.

Perimet-Perimet janë veçanërisht të pasura me magnez. Spinaqi, për shembull, siguron më shumë se 35 për qind të kërkesës ditore në një porcion të vetëm, me rreth 157 miligramë (mg) për filxhan produkt të gatuar. Perime të tjera të pasura me magnez përfshijnë drithën, kungullin, bizelet etj.

Fruta- Frutat janë gjithashtu një burim i rëndësishëm i magnezit, si dhe përmbajnë sasi të mira të fibrave, vitaminave dhe mineraleve. Banania, për shembull, përmban rreth 40.5 mg për filxhan, që korrespondon me rreth 10 për qind të kërkesës ditore. Fruta të tjera të pasura me magnez janë avokadot dhe kajsitë e thata.

Farërat- Farat janë burim fibrash dhe yndyrash të shëndetshme, por janë gjithashtu të pasura me minerale si zinku dhe magnezi. Farat Chia, për shembull, përmbajnë 95 mg rreth 23% të kërkesës ditore.

Fasule dhe thjerrëza- Fasulet e bardha, fasulet e zeza dhe thjerrëzat janë të pasura me magnez. Fasulet e zeza, për shembull, përmbajnë rreth 120 mg për filxhan të gatuar, ose 29% të kërkesës ditore.

Arra-Ashtu si farat, arrat janë të pasura me magnez. Arrat braziliane dhe bajamet përmbajnë rreth 76,5 mg rreth 18% të kërkesës ditore. Kikirikët janë një burim i mirë i magnezit: ato përmbajnë rreth 53,3 mg për 1 ons (28 g), 13% të kërkesës ditore.

Salmon i tymosur- Ushqimi i detit është i pasur me proteina, acide yndyrore omega-3, vitamina dhe minerale. Disa ushqime deti janë veçanërisht të pasura me magnez, të tilla si gocat e detit, të cilat përmbajnë rreth 134 mg 32 për qind të kërkesës ditore. Gjithashtu të pasura me magnez janë skumbri i konservuar dhe salmoni, të cilët përmbajnë rreth 74,9 mg për fileto mesatare.

/rtsh/