RTSH 24 Live

Kuzhinë

Ushqime që kanë vlera të ulëta në kalori

24/10/2023

Ushqime që kanë vlera të ulëta në kalori

Këtu janë një shumëllojshmëri ushqimesh që mund t'i konsumoni gjatë gjithë ditës pa shtuar peshë. Disa nga ushqimet në këtë listë mund të kërkojnë përgatitje për të përmirësuar shijen e tyre, ndërsa të tjerat janë të mira për t'u ngrënë të papërpunuara.

Mollët - Një mollë 100 gramë përmban afërsisht 57 kalori dhe afërsisht tre gram fibra dietike.

Domate - Një domate me madhësi mesatare ka vetëm 22 kalori. Ato janë të mbushura me antioksidantë dhe sasinë e tyre të ulët në kalori i detyrohen përmbajtjes së bollshme të ujit.

Qepë - Të gjitha llojet e qepëve kanë një përmbajtje të ngjashme kalori. Një qepë mesatare (100 gram) ka rreth 44 kalori, pavarësisht nga varieteti.

Mandarinat - Mandarinat janë të pasura me vitaminë C dhe çdo frut (afërsisht 74 gram) përmban vetëm 35 kalori.

Karota - Një karotë ka afërsisht 53 kalori. Karotat janë një burim i mirë i beta-karotenit, i cili mund të shndërrohet në vitaminë A.

Kërpudha të bardha – Kërpudhat e bardha janë një perime e shijshme me një përmbajtje të ulët në kalori rreth (70 gram).

Spinaq - Spinaqi përmban vitaminë K dhe vitaminë A të bollshme. Ai shquhet për përmbajtjen e proteinave në mesin e perimeve me gjethe. Një filxhan spinaq përmban një numër të vogël prej shtatë kalorish.

Selino - Selinoja, me vetëm 18 kalori për filxhan (110 gramë), shërben si një opsion ushqimi ushqyes.

/rtsh.al/