RTSH 24 Live

Botë

Ukraina nis ofensivën e shumëpërfolur kundër trupave ruse

10/06/2023

Ukraina nis ofensivën e shumëpërfolur kundër trupave ruse

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky duket se ka konfirmuar se ofensiva e shumëpritur e Ukrainës kundër Rusisë ka filluar. 

"Po zhvillohen veprime kundërsulmuese dhe mbrojtëse," tha ai të shtunën. Por shtoi se nuk do të fliste në detaje se në cilën fazë ishte kundërofensiva.

Trupat ukrainase kanë avancuar në lindje pranë Bakhmutit dhe në jug pranë Zaporizhzhias, duke kryer edhe sulme me rreze të gjatë ndaj objektivave ruse.

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha në një intervistë me video të publikuar të premten se: “Mund të themi patjetër se kjo ofensivë ukrainase ka filluar”.

Duke folur në Kiev, pas bisedimeve me kryeministrin kanadez Justin Trudeau, Zelensky i përshkroi fjalët e liderit rus si "interesante".

“Është e rëndësishme që Rusia ta ndiejë gjithmonë këtë. Ata nuk kanë shumë kohë, për mendimin tim”,- tha ai. BBC

/rtsh.al/