RTSH 24 Live

Aktualitet

Transportonte emigrantë të huaj për 600 euro, arrestohet 36-vjeçari

19/09/2023

Transportonte emigrantë të huaj për 600 euro, arrestohet 36-vjeçari

Një 36-vjeçar është vendosur në pranga për veprën penale të transportit klandestin të emigrantëve të huaj, të cilëve u merrte 600 euro për të kaluar kufirin nga Shqipëria.

Operacioni u zhvillua nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Komisariati i Policisë Krujë.

Autori u kap në flagrancë duke transportuar në drejtim të Kukësit, kundrejt pagesës 600 euro për person, 12 emigrantë që synonin të kalonin në mënyrë të paligjshme drejt Kosovës.

36-vjeçari, banues në Kukës, ishte nisur me automjet nga Saranda ku kishte marrë klandestinët, të cilët si destinacion final kishin vendet e Bashkimit Evropian.

Ndërsa organizatori shqiptar i transportit është arrestuar, 12 emigrantët po procedohen në gjendje të lirë për veprën penale "Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror".

/rtsh.al/