RTSH 24 Live

Botë

Sulmet izraelite në Gazë, shkon në 42 numri i të vrarëve

22/06/2024

Sulmet izraelite në Gazë, shkon në 42 numri i të vrarëve

Të paktën 42 persona u vranë në sulmet izraelite në rrethet e qytetit të Gazës në veri të enklavës palestineze. Sulmi izraelit ndodhi në një nga tetë kampet historike të refugjatëve të Rripit të Gazës duke vrarë fillimisht 24 persona ndërsa 18 palestinezë të tjerë u vranë në sulmet ndaj shtëpive në lagjen Al-Tuffah.

Ushtria izraelite lëshoi ​​një deklaratë të shkurtër duke thënë se “pak kohë më parë, avionët luftarakë IDF goditën dy objekte të infrastrukturës ushtarake të Hamasit në zonën e qytetit të Gazës". Ndërsa shtoi se më shumë detaje do të publikohen së shpejti.

Hamasi nuk komentoi pretendimin izraelit se kishte goditur infrastrukturën e tij ushtarake. Hamasi tha në një deklaratë se sulmet kishin në shënjestër popullatën civile dhe u zotua në një deklaratë se "pushtimi dhe udhëheqësit e tij nazistë do të paguajnë çmimin për shkeljet e tyre kundër popullit tonë".

Pamjet e siguruara nga Reuters treguan dhjetëra palestinezë që nxituan për të kërkuar viktima mes shtëpive të shkatërruara. Pamjet treguan shtëpi të shkatërruara, mure të shpërthyera dhe mbeturina e pluhur që mbushnin rrugën në kampin e refugjatëve Shati.

Fushata tokësore dhe ajrore e Izraelit në Gaza u shkaktua kur militantët e udhëhequr nga Hamas sulmuan në jug të Izraelit më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke kapur më shumë se 250 pengje, sipas të dhënave izraelite.

Ofensiva e ka lënë Gazën në gërmadha, ka vrarë më shumë se 37,400 njerëz, nga të cilët 101 janë vrarë në 24 orët e fundit, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze, dhe ka lënë pothuajse të gjithë popullsinë të pastrehë dhe të varfër.

/rtsh.al/