RTSH 24 Live

Lifestyle

Stilistët përcaktojnë ngjyrën e vitit 2024, nuanca e zgjedhur do ju befasojë

08/12/2023

Stilistët përcaktojnë ngjyrën e vitit 2024, nuanca e zgjedhur do ju befasojë

Nëse do të mund ta imagjinonim vitin e ardhshëm si një ngjyrë, cila do të ishte ajo? Mendimi abstrakt është një konsideratë vjetore për ekspertët në Institutin e Ngjyrave, të cilët kalojnë nëpër pistat e modës së lartë, tendencat e dizajnit të brendshëm, momentet e kulturës pop dhe psikologjinë njerëzore për të bërë zgjedhjen e tyre.

Sipas hulumtimit të tyre, nuanca që do të përcaktojë vitin 2024 janë tonalitetet e pjeshkës në tone të lehta. Sipas stilistëve, këto nuanca përcjellin qetësi dhe ndjesi paqeje.

Ne po kalojmë shumë trazira në jetën tonë dhe kemi nevojë për një ngjyrë që është edukative. Është një nuancë e ngrohtë dhe komode. Dhe është shumë i prekshëm”, tha specialistja e ngjyrave.

Tonet e pjeshkës kanë dominuar pistat e pasarelave Pranverë-Verë 2024, veçanërisht në Milano me shtëpitë italiane si Gucci, Jil Sander dhe Sportmax në krye./ CNN

/rtsh.al/