RTSH 24 Live

Lifestyle

Simptomat që meshkujt nuk duhet t'i injorojnë kurrë

04/09/2023

Simptomat që meshkujt nuk duhet t'i injorojnë kurrë

Ka një sërë arsyesh pse jetëgjatësia e burrave është më e shkurtër se ajo e grave, por një nga arsyet është shkalla më e ulët e masave parandaluese të kujdesit shëndetësor të marra. Në të vërtetë, meshkujt kanë më pak gjasa të kërkojnë ndihmë mjekësore dhe kur e bëjnë, zakonisht është më vonë se sa duhet.

Dhimbje gjoksi - Jo të gjitha dhimbjet e gjoksit do të tregojnë një problem serioz, siç është ataku në zemër, por nuk duhet të injorohet kurrë. Sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjes për meshkujt në shumë vende, përfshirë SHBA-në.

Shtim i papritur ose humbje peshe -Sigurisht, shumica prej nesh kanë luhatje në peshë, por ato zakonisht janë të vogla. Nëse humbni ose fitoni rreth pesë kilogramë (2.26 kg) ose më shumë, pa ndonjë ndryshim në rutinën tuaj të stërvitjes ose dietën, në një periudhë të shkurtër kohe, atëherë kjo mund të jetë një shenjë e një çrregullimi të tiroides si hipotiroidizmi (një tiroide joaktive) ose hipertiroidizëm (një tiroide tepër aktive).

Ndryshimet në urinim - Vështirësia në urinim, dhimbje dhe ndryshime në rrjedhën e urinës dhe shpeshtësia e urinimit (përfshirë ngritjen gjatë natës për të shkuar në tualet) janë të gjitha shenja paralajmëruese që nuk duhen injoruar. Të gjitha këto simptoma mund të lidhen me kancerin e prostatës.

Mpirje ose ndjesi shpimi - Nëse e ndjeni këtë në krahët, duart ose këmbët tuaja, mund të jetë shkak për shqetësim. Në të vërtetë, ka shumë kushte që mund të shkaktojnë mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash, të tilla si artriti, nervat e shtrënguara, sindroma e tunelit të kyçit të dorës dhe diabeti.

Ngërçet në këmbë - Ngërçet e këmbëve mund të ndodhin kur ka sforcim të tepruar ose dehidratim. Por nëse këto ndodhin kur thjesht po ecni, atëherë mund të jetë një shenjë e pengimit të rrjedhës arteriale. Kjo do të thotë që bllokimet në arterie dalojnë sasinë e nevojshme të gjakut që të arrijë në muskujt tuaj dhe si pasojë shfaqen ngërçet. 

Irritimi dhe zemërimi i tepruar - Shpërthimet e zemërimit dhe nervozizmi i tepruar mund të jenë një shenjë e depresionit tek meshkujt, kështu që kërkimi i mbështetjes duhet të jetë prioriteti juaj.

Marramendje ose skuqje të fytyrës – A keni ndjere sikur gjaku ju ka vërshuar në kokë? Mund të jetë një shenjë e hipertensionit. Presioni i lartë i gjakut nuk vjen gjithmonë me simptoma, por kur ndodh kjo është një prej tyre. Nëse nuk trajtohet, hipertensioni mund të rrisë rrezikun për të pasur një atak në zemër, goditje në tru dhe sëmundje të veshkave.

Ky është një artikull informues, nuk zëvendëson këshillën e mjekut

/rtsh.al/