RTSH 24 Live

Kuzhinë

Si e fuqizon dhe e mban të shëndetshëm ushqimi trupin tuaj?

18/05/2023

Si e fuqizon dhe e mban të shëndetshëm ushqimi trupin tuaj?

Disa ushqime mund të jenë të shkëlqyera për një pjesë të trupit, por jo për pjesë të tjera. Për shembull, hekuri është një mineral thelbësor për njerëzit që kanë probleme me qarkullimin e oksigjenit në të gjithë trupin, por mund të shkaktojë dhimbje stomaku për ata, trupi i të cilëve tashmë prodhon mjaftueshëm hekur.

Ushqimet për trurin -Truri është organi më kompleks në trupin e njeriut. Si i tillë, ai ka nevojë për një gamë të gjerë vitaminash dhe mineralesh për të qëndruar i shëndetshëm. Peshqit yndyrorë si salmoni, skumbri dhe merluci përmbajnë acide yndyrore omega-3 dhe janë baza e hormoneve të krijuara në tru që ndihmojnë në rregullimin e mpiksjes së gjakut dhe inflamacionit. 

Ushqimet për syve- Karotat janë plot me antioksidantë si luteina dhe beta-karotina, të cilat ndihmojnë në mbajtjen e syve të fortë dhe të shëndetshëm. Vitamina C ndihmon në ndërtimin e enëve të gjakut të forta, të cilat janë thelbësore për të shmangur kataraktet. Butakët (midhje, goca deti) përmbajnë sasi jashtëzakonisht të larta të zinkut, një mineral që ndihmon në mbrojtjen e syve nga rreziqet e shumta të rrezeve të tepërta të diellit.

Ushqimet për kockat- Vitaminat dhe mineralet si vitamina D, vitamina K, kalciumi, hekuri dhe kaliumi ndihmojnë në shëndet të fortë të kockave. Sardelet janë burime të shkëlqyera të vitaminës D, kalciumit dhe fosforit, i cili ndihmon në mbrojtjen e kockave nga acidet e dëmshme.

Ushqimet për veshkat- Veshkat punojnë çdo ditë duke filtruar mbetjet jashtë trupit tonë. Është e rëndësishme t'i mbani veshkat të shëndetshme duke u dhënë atyre sasi të shëndetshme të vitaminave, niacinës dhe acideve folike. Lulelakra është burimi i mirë i vitaminës C, fibra dhe folate, të cilat ndihmojnë veshkat të luftojnë dhe filtrojnë toksinat. Rrushi, veçanërisht rrushi i kuq, është i mbushur me vitaminë C dhe flavonoidë që ndihmojnë në reduktimin e inflamacioneve në veshka.

Ushqimet për një zemër të shëndetshme - Acidi folik, fibrat, vitaminat C dhe E dhe beta karotina janë tepër të rëndësishme kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës. Brokoli është jashtëzakonisht i lartë në fibra, gjë që e bën atë një perime shumë të mirë për shëndetin e zemrës. Ai gjithashtu ka sasi të konsiderueshme të kalciumit dhe vitaminës C, hekurit dhe vitaminës B6. Fasulet janë të pasura me fibra dhe proteina, të cilat janë të nevojshme në luftën kundër kolesterolit të lartë. 

Ushqimet për veshët- Shëndetit të veshëve nuk i kushtohet e njëjta rëndësi si shëndeti i zemrës, syve dhe trurit, por veshët janë thelbësorë jo vetëm për të na ndihmuar të dëgjojmë, por edhe për të rregulluar ekuilibrin tonë. Magnezi luan një rol të madh në shëndetin e veshit, ashtu si vitaminat A, C, D dhe E. Nga ana tjeter, avokado është një frut yndyror i cili ka përmbajtje të larta në magnez dhe ndihmon në forcimin e veshëve kundër humbjes së dëgjimit dhe infeksionit.

/rtsh.al/