RTSH 24 Live

Kuzhinë

Shijet më të mira të çajit në botë

15/02/2024

Shijet më të mira të çajit në botë

Përveç relaksimit, çajrat e ndryshëm ndihmojnë në mprehjen e mendjes, rritjen e niveleve të energjisë, qetësimin e trupit, përmirësimin e gjumit, rritjen e imunitetit dhe ndihmon tretjen. Zgjedhjet dhe preferencat e çajit janë subjektive, por shumica e atyre që pinë çaj pëlqejnë të përjetojnë lloje të ndryshme çajrash.

Hōjicha - Hōjicha është një çaj jeshil japonez i pjekur. Është bërë me çaj jeshil bancha ose sencha, i cili piqet në nxehtësi të lartë. Në vend të çajit jeshil tipik dhe aromës vegjetale, hōjicha zakonisht ka nota të pjekura që të kujtojnë kafenë, kakaon dhe karamelin.

Çaj i zi Cejlon - Çaji Cejlon është një emër që i është dhënë çajit të prodhuar në Sri Lanka. Çaji i zi Ceylon vjen nga plantacionet e çajit në lartësi, të cilat u japin atyre një aromë të pasur dhe komplekse.

Çaj kamomili - Një ilaç bimor i preferuar i të gjitha kohërave në mbarë botën, çaji i kamomilit është i njohur për efektin e tij qetësues. Lulet e bimës dhe sythat mblidhen dhe më pas thahen për të bërë çaj.

Çaji anglez - Një nga varietetet më të njohura të çajit është ai anglez i cili është një përzierje e çajit të zi të bërë me çaj të zi Assam, Ceylon. Për shkak të shijes së tij të fortë, çaji zakonisht ëmbëlsohet dhe shërbehet me qumësht.

Çaji i limonit - I popullarizuar në Azinë Juglindore, çaji i barit të limonit është konsumuar si një ilaç për të ndihmuar në nxitjen e gjumit, lehtësimin e dhimbjeve dhe rritjen e imunitetit. Çaji ka një aromë të freskët agrume.

Çaji i shafranit të Indisë - Çaji i shafranit të Indisë është një çaj i përzier me ngjyra të ndezura, i bërë nga përzierja e shafranit të Indisë dhe përbërësve të tjerë si limoni, xhenxhefili dhe kanella. E ka origjinën nga Okinawa, në Japoninë jugore.

Çaji i trumzës - Trumza është një nga barishtet më të njohura të kuzhinës mesdhetare. Si çaj, ai njihet si një ilaç për ftohjet, simptomat e ngjashme me gripin, problemet e tretjes dhe pagjumësinë.

Çaj jasemini - Çaji i jaseminit është një çaj me aromën e luleve të jaseminit. Çaji më i popullarizuar në Kinë, aroma e tij që rezulton është paksa e ëmbël dhe shumë aromatik.

/rtsh.al/