RTSH 24 Live

Teknologji

SHBA thotë se nuk do të nxitohet për zëvendësimin e avionëve Boeing të bllokuar

11/01/2024

SHBA thotë se nuk do të nxitohet për zëvendësimin e avionëve Boeing të bllokuar

Rregullatorët e linjave ajrore nuk do të nxitojnë të zëvendësojnë aeroplanët Boeing 737 Max 9 pas një shpërthimi në ajër, ka thënë qeveria amerikane, njofton BBC.

Avionët, të cilët u pezulluan në SHBA pas një incidenti në një fluturim të Alaska Airlines "duhet të jenë 100% të sigurt", tha Sekretari i Transportit Pit Butixhexh ( Pete Buttigieg ).

Është e paqartë se kur aeroplanët do të lejohen të fluturojnë përsëri.

Shefi i Boeing, Deiv Kalhun ( Dave Calhoun ), e përshkroi incidentin si një "arratisje cilësore".

Do të thotë se incidenti është shkaktuar nga disa dështime në kontrollin e cilësisë.

Administrata Federale e Aviacionit të SHBA (FAA) ndaloi 171 avionë Boeing të shtunën, të cilët u instaluan me të njëjtin panel pasi fluturimi i Alaska Airlines u detyrua të bënte një ulje emergjente të premten.

Askush nuk u lëndua kur dera e papërdorur e kabinës u shkëput nga fluturimi i Alaska Airlines nga Portland, Oregon.

Zoti Buttigieg nuk pranoi të thoshte se kur do të përfundojë pezullimi. "I vetmi konsideratë në afatin kohor është siguria," tha ai. "Derisa të jetë gati, nuk është gati. Askush nuk mund dhe nuk duhet të nxitohet në atë proces."

Alaska Airlines ka anuluar rreth 20% të fluturimeve të saj pasi 65 nga Max 9 të saj u ndaluan. United Airlines, operatori tjetër i US 737 MAX 9, ka 79 avionë në flotën e saj jashtë veprimit.

Ai tha se pret anulime "të rëndësishme" të enjten pasi 167 fluturime nuk u kryen të mërkurën.

( Sipas BBC )

/ rtsh.al /