RTSH 24 Live

Teknologji

SHBA- Rusi “përqafohen” në hapësirë, dy astronautë amerikanë dhe një rus mbërrijnë në stacionin hapësinor

05/03/2024

SHBA- Rusi “përqafohen” në hapësirë, dy astronautë amerikanë dhe një rus mbërrijnë në stacionin hapësinor

Një ekuipazh i SpaceX prej tre astronautësh amerikanë dhe një kozmonaut rus kanë mbërritur me sukses në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS).

Ata u mirëpritën nga ekuipazhi i mëparshëm prej shtatë personash.

Anija kozmike Endeavour u ankorua me ISS pasi u shpërthye nga Florida.

Misioni Crew-8 do të jetë në hapësirë ​​për gjashtë muaj. Hapësira është një nga zonat e pakta ku SHBA dhe Rusia vazhdojnë të bashkëpunojnë ngushtë pavarësisht luftës në Ukrainë.

/rtsh.al/