RTSH 24 Live

Lifestyle

Së shpejti, versioni Amerikan i Eurovision

18/05/2021

Së shpejti, versioni Amerikan i Eurovision

Një version i konkursit të këngës së njohur Eurovision po mbërrin zyrtarisht në Shtetet e Bashkuara dhe premierë është planifikuar për në mes të vitit 2022 në rrjetin NBC.

NBC ka blerë të drejtat për të transmetuar Konkursin e Këngës Amerikane, i cili do të prodhohet nga ekipi prapa Contest Song Eurovision, Propagate dhe Universal Television Alternative Studios dhe pritet të transmetohet në fillim të verës. Gushtin e kaluar, organizatorët e Eurovision Song Contest zbuluan se ata planifikojnë të organizojnë versionin amerikan të konkursit, megjithatë, vetëm njoftimi i planit dhe orarit të programit televiziv për 2022 konfirmoi mbajtjen e tij.

Versioni amerikan do të shfaqë shfaqje origjinale të muzikës live nga secili prej 50 shteteve, pesë territoreve të SHBA dhe kryeqytetit, duke garuar për titullin e këngës më të mirë origjinale të vendit. Ai do të përfshijë artistë solo, duo, DJ dhe grupe nga një larmi stilesh dhe zhanresh. Gara do të përbëhet nga tre raunde, kryesisht disa raunde kualifikuese, të ndjekura nga gjysmë-finalet dhe së fundmi finalen e madhe në të cilën një vend ose territor do të dalë si fitues.