RTSH 24 Live

Kuriozitete

Qytetarët ndalohen të vizitojnë pemën më të gjatë në botë, burg deri në 6 muaj dhe gjoba deri në 5 mijë dollarë

02/08/2022

Qytetarët ndalohen të vizitojnë pemën më të gjatë në botë, burg deri në 6 muaj dhe gjoba deri në 5 mijë dollarë

Hyperion, i certifikuar nga Guinness World Records si pema më e gjatë e gjallë në botë, është zyrtarisht e ndaluar për vizitorët. Parku Kombëtar Redwood i Kalifornisë lëshoi ​​një deklaratë javën e kaluar se kushdo që kapet pranë pemës mund të përballet me deri në gjashtë muaj burg dhe një gjobë prej 5000 dollarësh.

Pema e kuqe e bregdetit është 115.92 metra (380 këmbë) e gjatë dhe emri i saj rrjedh nga mitologjia greke. Hyperion ishte një nga Titanët dhe babai i perëndisë së diellit Helios dhe perëndeshës së hënës Selene.

"Hyperion është i vendosur jashtë shtigjeve përmes vegjetacionit të dendur dhe kërkon 'shpirtim të rëndë' të shkurreve për të arritur tek pema", thuhet në një deklaratë në faqen e internetit të parkut kombëtar.

“Megjithë udhëtimin e vështirë, popullariteti i shtuar për shkak të blogerëve, shkrimtarëve të udhëtimeve dhe faqeve të internetit të kësaj peme jashtë shtigjeve ka rezultuar në shkatërrimin e habitatit që rrethon Hyperion. Si një vizitor, ju duhet të vendosni nëse do të jeni pjesë e ruajtjes së këtij peizazhi unik - apo do të jeni pjesë e shkatërrimit të tij?", thuhet në deklaratë, raporton CNN.

Leonel Arguello, Shefi i Burimeve Natyrore të parkut, i tha faqes së lajmeve San Francisco Gate se zona ka shërbim të kufizuar celular dhe GPS, që do të thotë se mund të jetë shumë sfiduese për të shpëtuar çdo alpinist të humbur ose të plagosur në zonë. Përveç erozionit dhe dëmtimeve të shkaktuara në bazën e pemës, ka edhe çështje dytësore që vijnë nga një fluks njerëzish.

"Kishte mbeturina dhe njerëzit po krijonin edhe më shumë shtigje anësore për të përdorur banjën. Ata lënë letër higjienike të përdorur dhe mbeturina njerëzore, kjo nuk është një gjë e mirë," tha Arguello.

Vizitorët njerëzorë nuk janë rreziku i vetëm për këto pemë gjigante. Zjarret janë një shqetësim në rritje në të gjithë parqet kombëtare të Kalifornisë. Në vitin 2021, zyrtarët në Parqet Kombëtare të Sequoia dhe Kings Canyon morën masa ekstreme për të mbrojtur disa nga pemët më të mëdha në botë nga zjarri.

/rtsh.al/