RTSH 24 Live

Kulturë

Pogradec, nis Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë

20/06/2023

Pogradec, nis Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë

Në qytetin e Pogradecit, nisi të martën edicioni i 13-të i Festivalit Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë. 

Sipas organizatorqve edicioni i vitit 2023 do të sjellë pranë qytetarëve e vizitorëve të Pogradecit, kineastëve dhe artdashësve nga vendi e rajoni, rreth 80 filma. Në program është parashikuar të projektohen filma të shkurtër, filma animacion, dokumentarë e filma të gjatë nga 11 vende të Ballkanit.

Veprat filmike përfaqësojnë Turqinë, Rumaninë, Shqipërinë, Kosovën, Serbinë, Bullgarinë, Kroacinë, Maqedoninë e Veriut, Slloveninë, Greqinë dhe Malin e Zi.

Këtë vit filmat do të shfaqen përgjatë 5 ditëve, në dy lokacione: programi i paradites do të shfaqet në kinemanë e qytetit, duke filluar nga ora 11:00. Programi i mbrëmjes do të fillojë nga ora 19:00, në lokacionin e dytë, pak metra larg liqenit të Ohrit, në Odeonin e mundësuar nga Bashkia Pogradec. Çdo mbrëmje aty do të shfaqen filma të vjetër shqiptarë të cilët janë restauruar së fundmi.

Edicioni i 13-të i Festivalit mundësohet falë mbështetjes së çmuar të Bashkisë Pogradec, Qendrës Kombëtare të Kinematografisë e partnerëve të tjerë.

Festivali do të vazhdojë deri në 24 qershor.

 

/ rtsh.al /