RTSH 24 Live

Botë

Plagosi kryeministrin sllovak, policia arreston një të dyshuar, është i moshës 71 vjeç

15/05/2024

Plagosi kryeministrin sllovak, policia arreston një të dyshuar, është i moshës 71 vjeç

Policia sllovake ka ndaluar një të dyshuar, pasi kryeministri Fico u qëllua në qytetin qendror Handlova. Korrespondenti lokal i BBC-së, thotë se ka informacione se sulmuesi është i moshës 71 vjeç nga një fshat në Sllovakinë qendrore.

Thuhet se pistoletën me të cilën ai qëlloi e mbante në mënyrë të ligjshme. Nuk dihet ende motivi i sulmuesit. Një video tregoi civilët dhe rojet duke ndaluar të dyshuarin jashtë qendrës kulturore në Handlova.

Burri ishte i veshur me një këmishë blu të hapur. Ai u pa më pas i ulur në tokë, me duar të lidhura pas shpine.

/rtsh.al/