RTSH 24 Live

Kuzhinë

Përfitimet shëndetësore të borzilokut që mund të mos i njihni

17/01/2024

Përfitimet shëndetësore të borzilokut që mund të mos i njihni

Në të vërtetë, borziloku jo vetëm që shton një freski në pjatat tona, por gjithashtu ofron përfitime të shumta për shëndetin dhe mirëqenien.

Borziloku mund të përmirësojë tretjen, të promovojë shëndetin e kockave, të lehtësojë stresin, të forcojë sistemin imunitar dhe shumë më tepër.

Mbështet sistemin imunitar- Borziloku është i pasur me vitaminë C, një aleat i shëndetit të fytit dhe të frymëmarrjes.

Shëndeti i kockave- Borziloku është gjithashtu i pasur me vitaminë K, e cila ndihmon në forcimin e kockave.

Digjestiv- Borziloku ka veti tretëse dhe mund të ndihmojë në uljen e fryrjes dhe dhimbjes nga ngërçet e zorrëve.

Veti antibakteriale - Borziloku ka veti të njohura antibakteriale, vaji i borzilokut mund të përdoret në prerje dhe plagë për të luftuar përhapjen e baktereve, veçanërisht Listeria, Staphylococcus aureus, Escherichia coli dhe Yersinia enterocolitica.

Veti Anti-inflamatore - Borziloku ka veti anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në luftimin e ftohjes, dhimbjeve të fytit, bronkitit dhe mbështesin sistemin e tretjes dhe zorrët.

Vetitë antioksiduese- Borziloku ka veti antioksiduese që luajnë një rol parandalues ​​kundër formave të kancerit dhe gjithashtu është i pasur me vitaminë A, e cila ndihmon në reduktimin e problemeve kardiovaskulare.

Stimulon oreksin- Borziloku mund të ndihmojë në stimulimin e oreksit, një çaj borziloku ndihmon në luftimin e mungesës së oreksit.

Stimulon relaksimin- Borziloku mund të ndihmojë në uljen e ankthit dhe pagjumësisë për shkak të përqendrimit të lartë të mineraleve.

/rtsh.al/