RTSH 24 Live

Kuzhinë

Përfitimet e borzilokut që mund të mos i dini

28/05/2023

Përfitimet e borzilokut që mund të mos i dini

Borziloku është një bimë aromatike që shkon përtej përdorimit të tij të zakonshëm në kuzhinë me veti të jashtëzakonshme. Borziloku jo vetëm që u jep freski pjatave tona, por ofron edhe përfitime të shumta për shëndetin dhe mirëqenien.

Ai mund të përmirësojë tretjen, të promovojë shëndetin e kockave, të lehtësojë stresin, të forcojë sistemin imunitar dhe shumë më tepër.

Mbështet sistemin imunitar- Borziloku është i pasur me vitaminë C, një aleat i shëndetit të fytit dhe rrugëve të frymëmarrjes.

Shëndeti i kockave- Borziloku është gjithashtu i pasur me vitaminë K, e cila ndihmon në forcimin e kockave.

Trakti digjestiv- Borziloku ka funksione tretëse dhe mund të ndihmojë në uljen e fryrjes dhe dhimbjes nga ngërçet e zorrëve.

Antibakterial- Borziloku ka veti të njohura antibakteriale, vaji i borzilokut mund të përdoret në plagë për të luftuar përhapjen e baktereve, në veçanti Listeria, Staphylococcus aureus, Escherichia coli dhe Yersinia enterocolitica.

Anti-inflamator- Borziloku ka veti anti-inflamatore që mund të ndihmojnë me ftohjet, dhimbjet e fytit, bronkitin, sistemin tretës dhe zorrët.

Vetitë antioksiduese- Borziloku ka veti antioksiduese që kryejnë një veprim parandalues ​​kundër kancerit dhe gjithashtu është i pasur me vitaminë A, e cila ndihmon në reduktimin e problemeve kardiovaskulare.

Stimulon oreksin- Borziloku mund të ndihmojë në stimulimin e oreksit.

Stimulon relaksimin- Borziloku mund të ndihmojë në uljen e ankthit dhe pagjumësisë, falë përqendrimit të lartë të kripërave minerale.

/rtsh.al/