RTSH 24 Live

Kuriozitete

Një parcelë me rërë në Dubai u shit për 34 milionë dollarë

23/05/2023

Një parcelë me rërë në Dubai u shit për 34 milionë dollarë

Vendi në fjalë është një parcelë e zbrazët në ishullin luksoz Jumeirah Bay, i cili kohët e fundit u shit për më shumë se 34 milionë dollarë.

Prona prej 24,500 metrash katrorë u shit nga Umar Kamani, një sipërmarrës britanik dhe bashkëthemelues i shitësit të modës PrettyLittleThing.

Shitja shënon një fitim të jashtëzakonshëm prej 242% mbi çmimin e tij fillestar të blerjes më pak se 10 milionë dollarë, në 2021.

Parcela është një nga 128 të tilla që fillimisht u vunë në dispozicion në ishullin artificial, i cili lidhet me kontinentin nëpërmjet një ure.

Çmimi i saj në rritje është një reflektim i qëndrueshmërisë së disa prej pasurive të paluajtshme të Dubait ndaj tendencave rënëse në ekonomitë globale.

Ishulli 6.3 milionë metra katrorë ka formën e një kali deti dhe përmban një hotel me pesë yje të zhvilluar në bashkëpunim me markën luksoze italiane Bulgari, i cili u hap në vitin 2017 dhe u kurorëzua menjëherë si hoteli i ri luksoz më i mirë në botë .

Jumeirah Bay Island është gjithashtu shtëpia e shumë plazheve me rërë dhe një marinë për dhjetëra jahte, restorante të nivelit të lartë, një palestër dhe një qendër spa.

Në vitin 2022, dy parcela të ngjashme në ishull u shitën së bashku për më pak se 49 milionë dollarë, duke sinjalizuar se vlera e tokës është në rritje citon CNN.

/rtsh.al/