RTSH 24 Live

Aktualitet

Nis stërvitja më e madhe e NATO-s që nga Lufta e Ftohtë

30/05/2024

Nis stërvitja më e madhe e NATO-s që nga Lufta e Ftohtë

Në Lituani, NATO ka nisur stërvitjen më të madhe ushtarake që nga Lufta e Ftohtë.

Qëllimi është të tregojë se si NATO mund të mbrojë krahun lindor të Evropës nga pushtimi, të ofrojë siguri për aleatët dhe një paralajmërim për Presidentin Putin.

“Stërvitja e sotme dërgon një mesazh të qartë – një mesazh parandalimi për Rusinë,” tha gjenerali Carsten Breuer, shefi i mbrojtjes së Gjermanisë.

Rreth 90,000 trupa nga 32 shtete anëtare kanë marrë pjesë në stërvitje si pjesë e stërvitjes Steadfast Defender gjatë gjashtë muajve të fundit në tokë, det dhe në ajër.

Shtetet baltike, përfshirë Lituaninë, thonë se Rusia është kërcënimi i tyre më i madh për sigurinë. Kjo është arsyeja pse Gjermania do të vendosë përgjithmonë 5000 trupa në zonë në vitet e ardhshme.

Ky është viti i parë që nga vitet 1990 që gjigandi evropian ka përmbushur objektivin e aleancës së NATO-s për të shpenzuar 2% të prodhimit të tij të brendshëm bruto për mbrojtje.

Agresioni rus e ka bërë mbrojtjen një prioritet për qeverinë, e cila njoftoi një fond special prej 100 miliardë eurosh, menjëherë pas shpërthimit të luftës.

Por vitet e nënfinancimit nënkuptojnë se tani Gjermania është kundër kohës për të bërë një mungesë ushtarake me municion, armë dhe trupa të përshtatshme për luftë.

/ rtsh.al /