RTSH 24 Live

Botë

Ndryshimet klimatike, Guterres: Njerëzimi ka hapur portat e ferrit

20/09/2023

Ndryshimet klimatike, Guterres: Njerëzimi ka hapur portat e ferrit

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, dha ​​një paralajmërim të ashpër ndërsa mblodhi liderët botërorë në samitin e nivelit të lartë mbi krizën klimatike: "Njerëzimi ka hapur portat e ferrit".

Nxehtësia e tmerrshme ka efekte të tmerrshme. Temperaturat e rënduara shkaktojnë sëmundje”, tha ai në një fjalim për hapjen e Samitit të Ambicieve Klimatike, që po zhvillohet së bashku me Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork.

Ai paralajmëroi se nëse asgjë nuk ndryshon, ne po shkojmë “drejt një bote të rrezikshme dhe të paqëndrueshme”.

Konferenca njëditore, e cila vjen ndërsa bota po përballet me përmbytjet dhe zjarret shkatërruese, ka për qëllim të ndërtojë veprimin global drejt uljes së ndotjes, përpara samitit të klimës COP28 të OKB-së në Dubai në dhjetor.

/rtsh.al/