RTSH 24 Live

Botë

Ndahet nga jeta ish-kryediplomati amerikan, Henri Kisinger

30/11/2023

Ndahet nga jeta ish-kryediplomati amerikan, Henri Kisinger

Ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare Henri Kisinger (o. Henry Kissinger), ish-sekretar i shtetit amerikan dhe këshilltar për sigurinë kombëtare, i cili u arratis nga Gjermania naziste në rininë e tij për t'u bërë një nga figurat më me ndikim dhe më kontrovers të politikës së jashtme në historinë amerikane.

Kissinger ishte sinonim i politikës së jashtme amerikane në vitet 1970. Ai mori një çmim Nobel për Paqen për ndihmën në rregullimin e përfundimit të përfshirjes ushtarake të SHBA-së në Luftën e Vietnamit dhe vlerësohet me diplomacinë sekrete që ndihmoi Presidentin Richard Nixon të hapte Kinën komuniste ndaj Shteteve të Bashkuara dhe Perëndimit.

Në Lindjen e Mesme, Kissinger kreu atë që u bë e njohur si "diplomacia e anijes" për të ndarë forcat izraelite dhe arabe pas pasojave të Luftës së Yom Kipurit të vitit 1973.

Kissinger gjithashtu tërhoqi vëmendjen përtej sferës së diplomacisë ndërkombëtare. Ai kryesoi sondazhin "Njeriu më i admiruar" i Gallup tre vjet me radhë në vitet 1970.

/rtsh.al/