RTSH 24 Live

Teknologji

NASA do të nis misionin e saj të rrallë drejt një asteroidi metalik

13/10/2023

NASA do të nis misionin e saj të rrallë drejt një asteroidi metalik

NASA ka nisur misionin e saj të parë drejt një asteroidi metalik, në një udhëtim për të zbuluar nëse asteroidi është bërthama e ekspozuar e një blloku ndërtimi të hershëm planetar që nga fillimi i sistemit diellor.

Misioni “Psyche” u ngrit në mëngjesin e të së premtes në bordin e një rakete SpaceX Falcon Heavy nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s në Florida. Psyche do të jetë i pari nga shumë misionet e ardhshme shkencore të NASA-s që planifikohen të nisin në bordin e raketës Falcon Heavy.

Misioni do të udhëtojë rreth 2.2 miliardë milje (3.6 miliardë kilometra) gjatë gjashtë viteve të ardhshme për të arritur shkëmbin hapësinor, i vendosur në pjesën e jashtme të brezit kryesor të asteroideve midis orbitave të Marsit dhe Jupiterin, tha kryeinxhinieri i Psyche për operacionet në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s në Pasadena, Kaliforni.

"Ne po nisim një mision drejt një objekti që njerëzimi nuk e ka studiuar kurrë më parë nga afër", tha Lindy Elkins-Tanton, hetues kryesor i Psyche dhe profesor i fondacionit dhe regents në Shkollën e Universitetit Shtetëror të Arizonës për Eksplorimin e Tokës dhe Hapësirës.

Kjo do të jetë hera jonë e parë që vizitojmë një botë që ka një sipërfaqe metalike. Nuk ka aq shumë lloje botësh plotësisht të pa eksploruara në sistemin tonë diellor që ne të shkojmë t'i shohim, kështu që kjo është ajo që është kaq emocionuese për këtë", tha ai.

Shkencëtarët besojnë se asteroidi metalik, mund të jetë bërthama e ekspozuar e një blloku ndërtimi të hershëm planetar dhe mund të ngjajë me bërthamat e planetëve shkëmborë në sistemin tonë diellor, si Toka, Marsi, Afërdita dhe Mërkuri. Bërthama mund të jetë ekspozuar për shkak të përplasjeve të dhunshme me trupa të tjerë shkëmborë në fillim të formimit të sistemit diellor./CNN/

/rtsh.al/