RTSH 24 Live

Aktualitet

Moti/ Reshje shiu dhe stuhi në jug, dëborë në verilindje. Bien temperaturat

11/02/2024

Moti/ Reshje shiu dhe stuhi në jug, dëborë në verilindje. Bien temperaturat

Një zonë e zgjeruar me presion të ulët atmosferike po ndikon pellgun e Mesdheut duke sjellë reshje shiu dhe stuhi në brigjet e territorit të Shqipërisë.

E Diel, 11 Shkurt 2024

Në vendin tonë moti do të jetë me reshje shiu dhe stuhi fillimisht në veriperëndim, pasdite reshjet do të intensifikohen në jug, reshje bore në verilindje. Era do të fryjë me drejtim juglindje (SE) me shpejtësi 20-30 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 6-8 me lartësi vale 1,5-2,5 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

- Zonat malore     4/13°C

- Zonat e ulëta       8/19°C

- Zonat bregdetare 10/20°C

Kosovë

Kosova për dt. 11 Shkurt 2024 do të ketë vranësira të dendura dhe reshje shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 6°C –8°C në mëngjes deri në  10°C – 13°C gradë Celsius në mesditë.

E Hënë, 12 Shkurt 2024

Në vendin tonë moti do të jetë me vranësira dhe reshje shiu me intesitet mesatar, reshje bore në verilindje. Era do të fryjë me drejtim jugperëndim (SW) me shpejtësi 15-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5-6 me lartësi vale 1,0-2,0 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

- Zonat malore     4/10°C

- Zonat e ulëta       8/15°C

- Zonat bregdetare 11/15°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari

/rtsh/