RTSH 24 Live

Aktualitet

Moti - Dita e sotme do të jetë me diell,  vranësira në zonat malore temperatura me rritje.

09/06/2024

Moti - Dita e sotme do të jetë me diell,  vranësira në zonat malore temperatura me rritje.

Rrymat ajror nga afrika po ndikojnë mesdheun duke sjellë temperatura të larta mbi normën në vendin tonë.

E Diel 09 Qershor 2024

Në vendin tonë moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta. Era do të fryjë me drejtim veriperendim (NW) me shpejtësi 8  m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forces 3  me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

- Zonat malore      16/32°C

- Zonat e ulëta       18/36°C

- Zonat bregdetare 20/32°C

Kosova për dt. 09 Qershor 2024 do të ketë vranësira dhe kthjellime. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 16°C –18°C në mëngjes deri në 31°C –33°C gradë Celsius në mesditë.

E Hënë 10 Qershor 2024

Në vendin tonë moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta deri mesatare , mjegull në bregdet. Era do të fryjë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 15--20  m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forces 5  me lartësi vale 0,5-1,5 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

- Zonat malore      15/34°C

- Zonat e ulëta       17/37°C

- Zonat bregdetare 19/33°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari