RTSH 24 Live

Botë

Marrëveshje për pranimin e fajësisë në SHBA, Assange lirohet nga burgu britanik

25/06/2024

Marrëveshje për pranimin e fajësisë në SHBA, Assange lirohet nga burgu britanik

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange është liruar nga burgu britanik. Assange u nis një ditë më parë (24 qershor) nga Britania e Madhe në aeroportin Stansted të Londrës.

Njoftimi se Assange ishte i lirë erdhi menjëherë pasi u publikua lajmi se ai do të pranonte fajësinë për shkeljen e ligjit të spiunazhit amerikan, në një marrëveshje që do ta lejonte atë të kthehej në shtëpi në vendlindjen e tij Australi.

Prokurorët amerikanë thanë në dokumentet e gjykatës së 52-vjeçarit Assange, ka pranuar të pranojë fajin për një akuzë të vetme penale për komplot për të marrë dhe zbuluar dokumente të klasifikuara të mbrojtjes kombëtare të SHBA.

Marrëveshja, e cila do ta shohë atë të pranohet fajtor për një akuzë, pritet të finalizohet në një gjykatë në Ishujt Mariana Veriore të mërkurën e 26 qershorit.

Për vite me radhë, SHBA-ja ka argumentuar se dosjet e Wikileaks, të cilat zbulonin informacione për luftërat në Irak dhe Afganistan, rrezikonin jetë.

 i kaloi pesë vitet e fundit në një burg britanik, nga ku po luftonte ekstradimin në SHBA.

Wikileaks, të cilin Assange e themeloi në vitin 2006, pretendon se ka publikuar mbi 10 milionë dokumente në atë që qeveria amerikane më vonë e përshkroi si "një nga kompromiset më të mëdha të informacionit të klasifikuar në historinë e Shteteve të Bashkuara".

Në vitin 2010, faqja e internetit publikoi një video nga një helikopter ushtarak amerikan që tregonte më shumë se një duzinë civilësh irakianë, duke përfshirë dy reporterë të lajmeve të Reuters, duke u vrarë në Bagdad.

Një nga bashkëpunëtorët më të njohur të Assange, analistja e inteligjencës së ushtrisë amerikane, Chelsea Manning, u dënua me 35 vjet burg përpara se presidenti i atëhershëm Barack Obama t'ia zbuste dënimin në vitin 2017.

Assange gjithashtu u përball me akuza të veçanta për përdhunim dhe sulm seksual në Suedi, të cilat ai i mohoi.

Ai kaloi shtatë vjet i fshehur në ambasadën e Ekuadorit në Londër, duke pretenduar se rasti suedez do ta çonte atë që të dërgohej në SHBA.

Autoritetet suedeze e hoqën çështjen në vitin 2019 dhe thanë se kishte kaluar shumë kohë nga ankesa origjinale, por autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar më vonë e morën atë në paraburgim. Ai u gjykua për mosdorëzimin në gjykata për t'u ekstraduar në Suedi.

/rtsh.al/