RTSH 24 Live

Kuriozitete

Lufta brutale e gladiatorëve përmes syve të fëmijëve. Arkeologët kanë zbuluar piktura unike në Pompei

30/05/2024

Lufta brutale e gladiatorëve përmes syve të fëmijëve. Arkeologët kanë zbuluar piktura unike në Pompei

Arkeologët në Pompei të Italisë kanë zbuluar vizatime të lashta që duket se përshkruajnë gladiatorë, shkroi The Guardian. Ekspertët besojnë se gladiatorët ka shumë të ngjarë të jenë tërhequr nga një fëmijë ose disa fëmijë gjatë përleshjes. Skenat e djegura nga qymyri janë në muret e një prej shtëpive në parkun arkeologjik të qytetit, i cili u hap për publikun për herë të parë të martën. Gërmimet tashmë këtë vit në qytetin afër Napolit, i cili u shkatërrua nga shpërthimi i malit Vezuv në vitin 79, zbuluan një sërë objektesh interesante.

"Gladiatorët dhe gjuetarët që pikturuan fëmijët e vegjël me qymyr në muret e oborrit të Via dell'Abbondanza në Pompei na ndihmojnë të kuptojmë më mirë fëmijërinë në Romën e lashtë," raportuan studiuesit në E-Journal of the Pompeii excavations.

“Ekspozimi ndaj formave ekstreme të dhunës, madje edhe tek fëmijët e vegjël (që vlerësohet të jenë pesë deri në shtatë vjeç), nuk është vetëm një problem i sotëm me videolojërat dhe mediat sociale. Dallimi është se në kohët e lashta gjaku i derdhur në arenë ishte i vërtetë dhe pakkush e pa atë si një 'problem' - me të gjitha pasojat e mundshme për zhvillimin psikologjik të fëmijëve të Pompeit", shtojnë studiuesit.

Përveç imazheve të gladiatorëve, arkeologët këtë javë zbuluan gjithashtu imazhe të tre duarve të vogla, dy figurave që luanin me një top, dy boksierëve të shtrirë në tokë dhe një skenë të asaj që duket të jetë një gjueti për derrat e egër. “Së bashku me psikologët e Universitetit të Napolit, arritëm në përfundimin se autori i ka parë personalisht gladiatorët dhe gjuetarët që luftonin përpara se t'i vizatonte”, tha Gabriel Zuchtriegel, drejtor i parkut arkeologjik.

Kujtimet e të vdekurve

Në një shtëpi tjetër të parkut të sapohapur, u shfaqën mbetjet e një çifti në dukje të moshuar, i cili, si më shumë se 20,000 njerëz të tjerë, nuk i mbijetoi shpërthimit të vullkanit Vezuvius

. 

Trupat u gjetën pranë derës së hyrjes së Shtëpisë së Piktorëve në punë. Ekspertët janë të bindur se në kohën e shpërthimit, shtëpia po rinovohej, duke përfshirë lyerjen e mureve. Shtëpia e piktorëve fshihte gjithashtu afreske të krijesave mitologjike si perëndi romake, sirena apo centaurët ndërsa ata ishin në punë. “Ndër skenat mitologjike është një imazh kurioz, i pashembullt në repertorin e Vezuvit, që paraqet një fëmijë të vogël me kapuç, ndoshta djalin e vdekur të pronarëve”, shtojnë arkeologët.

“Pompei po zbulon gjithnjë e më shumë zbulime mahnitëse, të cilat vetëm dëshmojnë se sa një thesar i jashtëzakonshëm i historisë është ky qytet”, tha ministri italian i Kulturës Gennaro Sangiuliano, duke vlerësuar zbulimet e reja. Në prill, në Pompei u zbulua një sallë banketi me afreske të ruajtura mirë të skenave nga Lufta e Trojës. Zbulimet nga viti i kaluar përfshijnë, për shembull, një banesë me një furrë të vogël buke në të cilën, sipas arkeologëve, punonin skllevër.

Pompei u zbulua në fund të shekullit të 16-të, por shkencëtarët nuk filluan gërmimet e para deri në vitin 1748. Qyteti është një nga vendet arkeologjike më të vizituara në botë - mesatarisht 2.5 milionë vizitorë shkojnë atje çdo vit.

 

/rtsh.al/