RTSH 24 Live

Kuzhinë

Kuzhinat më të njohura në botë

08/03/2023

Kuzhinat më të njohura në botë

Hulumtimi është kryer nga The Bucket List Company për të nxjerrë në pah kuzhinat më të dashura dhe tërheqëse në botë.

Analiza shqyrtoi nivelet e angazhimit në platformat e mediave sociale si TikTok, Instagram dhe Reddit, duke marrë parasysh jo vetëm numrin e etiketimeve për secilën kuzhinë, por edhe sasinë e ndërveprimit pozitiv.

Kjo renditje ju çon në një udhëtim kulinar nëpër botë, përmes kuzhinave më të njohura në rrjetet sociale nga përdoruesit e tyre.

Turqia- Specialitetet tipike përfshijnë qebapët, bakllava, ëmbëlsirat me fëstëkë dhe raki, fryma kombëtare. Menuja turke përfshin shumë perime të freskëta, bishtajore, oriz dhe mish, shpesh të aromatizuara me erëza si qimnon, lulëkuqe dhe nenexhik.

Filipinet- Specialitetet tipike përfshijnë sinigang, një pjatë me supë të thartë dhe lechon, një derr i pjekur i tërë. Menuja filipinase përfshin gjithashtu ushqim deti të freskët, perime ekzotike, oriz dhe mish, shpesh të aromatizuara me erëza si hudhra, spec djegës dhe xhenxhefil. Kuzhina filipinase është e njohur për gamën e saj të gjerë të shijeve të ëmbla, të tharta dhe pikante, duke e bërë atë një nga kuzhinat më interesante dhe më të shijshme në botë.

Vietnami- Specialitetet tipike përfshijnë pho, një supë me petë dhe banh mi, një sanduiç lokal. Menuja vietnameze përfshin shumë perime të freskëta, barishte, ushqim deti, mish dhe oriz, shpesh të rregulluar me salcë peshku dhe spec djegës. Kuzhina vietnameze është e njohur për shijet e saj delikate dhe të balancuara, të cilat kombinojnë ëmbëlsinë, aciditetin dhe pikanten në harmoni të përsosur.

Tajlandë- Pjatat më të njohura përfshijnë Pad Thai, Tom Yum, curry dhe Som Tam. Përbërësit kryesorë janë orizi, petë orizi, qumështi i kokosit, peshku, limoni, koriandër dhe borziloku i shenjtë.

Kinë- Një nga më të vjetrat dhe më të ndryshmet në botë, me gatime që datojnë më shumë se 5000 vjet më parë. Specialitetet tipike përfshijnë jiaozi, dumplings kineze dhe ma po tofu, një pjatë pikante tofu. Menuja kineze përfshin shumë oriz, petë, perime, mish dhe ushqime deti, shpesh të aromatizuara me erëza si xhenxhefil, hudhër dhe spec djegës.

Indi- Kuzhina indiane, një nga më shumëngjyrëshet, pikante dhe plot shije në botë, me gatime që ndryshojnë sipas rajonit dhe traditës. Specialitetet tipike përfshijnë kerri, bukë naan dhe pulë tandoori. Menuja indiane përfshin shumë perime të freskëta, bishtajore, oriz dhe mish, shpesh të erëza si qimnon, koriandër dhe shafran të Indisë.

Japonia- Ndër specialitetet tipike janë sushi, ramen dhe tempura. Menuja japoneze përfshin shumë perime të freskëta, peshk dhe ushqim deti, oriz dhe petë, salcë soje, wasabi dhe xhenxhefil. Kuzhina japoneze është e njohur për shijet e saj delikate dhe të balancuara.

Meksika- Specialitetet tipike përfshijnë tacos, guacamole dhe djegës con carne. Menuja meksikane përfshin shumë perime të freskëta, mish, fasule dhe misër, spec djegës, qimnon dhe koriandër. Kuzhina meksikane është e njohur për shijet e saj shpërthyese, të cilat kombinojnë ëmbëlsinë, aciditetin dhe pikantën në një mënyrë unike.

Italia- Ndër specialitetet tipike janë pica, pasta alla carbonara dhe tiramisu. Menuja italiane përfshin shumë perime të freskëta, mish, peshk, makarona dhe oriz, borzilok, rigon dhe rozmarinë. Kuzhina italiane është e njohur për shijet e saj të thjeshta por të shijshme.

Kore- Specialitetet tipike përfshijnë bulgogi, kimchi dhe bibimbap. Menuja koreane përfshin shumë perime të freskëta, mish, oriz dhe petë, spec djegës, susam dhe hudhër.

/rtsh.al/