RTSH 24 Live

Kuriozitete

Këto janë 16 libra të famshëm që patën ndikim në botë

29/03/2024

Këto janë 16  libra të famshëm që patën ndikim në botë

Sipas ekspertëve të shpërndarë në 35 vende të ndryshme, këto janë librat më të mirë që kanë formësuar botën, qoftë për historitë e tyre të bukura të dashurisë, tragjedisë dhe luftës, qoftë për humorin e tyre satirik, komentet sociale dhe mësimet e përjetshme që kanë ndryshuar.

'Candide' Voltaire (1759) - Romani satirik përgjithësisht konsiderohet vepra më e madhe e filozofit iluminist francez. Ai ndjek një të ri të quajtur zhgënjimi i Candide nga jeta, ndërsa ai dëshmon vuajtjet dhe vështirësitë e saj.

'Fabulat e Ezopit'- Fabulat e Ezopit vijnë nga tregime gojore që u mblodhën gjatë shumë shekujve. Më të famshmet prej tyre përfshijnë tregimet e "Breshkës dhe lepurit", "Djaloshi që qante ujkun " dhe "Era e veriut dhe dielli".

"Lufta dhe Paqja", Leo Tolstoy (1865-1867) - Efekti i pushtimit francez tregohet përmes kësaj vepre për jetën e pesë familjeve aristokrate ruse. Edhe pse nuk ka asnjë hero apo heroinë kryesore të librit të Tolstoit, Natasha zemërhapur, e cila bie në dashuri shumë herë, shquhet si personazh qendror.

"Krenaria dhe paragjykimi", Jane Austen (1813) - Jetët e pesë motrave Bennet përjetësohen nga Austen, e cila tregon triumfet dhe dështimet e tyre në kërkimin e dashurisë me një goditje satirike ndaj rregullave strikte të shoqërisë gjeorgjiane. Romanca e të dashuruarve me zotin Darcy dhe Elizabeth Bennet ka frymëzuar histori dashurie në mbarë botën, nga "Nusja dhe paragjykimi" i Bollywood-it (2004) te "Ditari i Bridget Jones".

'Krim dhe Ndëshkim', Fjodor Dostoevsky (1866) - Romani i Dostojevskit tregon historinë e një studenti të varfër që jeton në Shën Petersburg, i cili detyrohet të vrasë një grua të moshuar, pasi ai beson se kjo do t'i zgjidhë problemet e tij financiare. Historia portretizon një eksplorim psikologjik të mëkatit, fajit dhe faljes.

"Madame Bovary", Gustave Flaubert (1856) - Romani i parë i Floberit për Emma Bovary-n tronditi shoqërinë franceze kur u botua, duke rezultuar në një gjyq që e akuzonte atë për turpëri. Kjo shërbeu vetëm për t'i dhënë më shumë publicitet historisë ndërsa një vit më vonë ajo u bë best seller.

Seriali 'Harry Potter', JK Rowling (1997-2007) - Me siguri të gjithë jemi njohur me aventurat e magjistarit të famshëm Harry Potter dhe miqve të tij Ron Weasley dhe Hermione Granger në Shkollën e Magjisë në Hogwarts.

"Eposi i Gilgameshit", autor i panjohur - Shkruar rreth 1500 vjet përpara se Homeri të shkruante poemat e tij epike. Poezitë sumeriane vijnë nga Mesopotamia e lashtë dhe janë gdhendur në pllaka balte që u zbuluan nga Hormuzd Rassam në 1853.

'Romeo dhe Zhuljeta', William Shakespeare (1597) - Duket se tragjeditë e William Shakespeare ishin më me ndikim se komeditë e tij! Historia e dënuar e adoleshentëve të dashuruar Romeo Montague dhe Juliet Capulet ka frymëzuar përshtatje të shumta për ekranin dhe skenën.

"Komedia Hyjnore", Dante Alighieri (1308-1320) - Poema narrative italiane e shekullit të 14-të tregon historinë e udhëtimit të Dantes nëpër Ferr, Purgator dhe Parajsë në jetën e përtejme. Gjatë rrugës ai takohet me Virgjilin, poetin e famshëm romak dhe Beatriçen, gruan ideale të Dantes. Kjo alegori e faljes njerëzore shikon çështjet e dëshirës, ​​iluminizmit dhe besimit dhe është padyshim një nga veprat më të mëdha letrare në botë.

"Iliada", Homeri (Shekulli 8 para Krishtit) - I shkruar më pas, por i vendosur përpara "Odisesë", "Iliada" e Homerit tregon histori nga Lufta e Trojës, duke përfshirë përrallën e famshme të Kalit të Trojës. Ashtu si 'Odisea', poema epike është shkruar me heksametër daktilik.

'Njëqind vjet vetmi', Gabriel García Márquez (1967) - Vepra e realizmit magjik të Márquez-it ndjek historinë e shtatë brezave të familjes Buendía në qytetin mitik të Macondo. Përmes fatit dhe fatkeqësisë, historia portretizon idenë se koha është rrethore dhe se shenjat nga e kaluara bëhen realitet.

'Hamlet', William Shakespeare (1603) - Tragjedia e famshme e Shekspirit , në fund të së cilës pothuajse të gjithë duket se janë vrarë, sheh Hamletin, Princin e Danimarkës, duke luftuar me pyetje të thella mbi jetën dhe vdekshmërinë ndërsa përpiqet të hakmerret ndaj vrasjes së babait të tij.

'Don Kishoti,' Miguel de Cervantes (1605-1615) - Bota do të ishte një vend shumë më i varfër pa historitë e fisnikut të çuditshëm Don Kishotit dhe shokut të tij të fortë Sanço Panza. Dyshja enden në tokë duke sulmuar mullinjtë e erës, duke shpëtuar princeshat imagjinare dhe duke u futur në luftime të kota. Romani spanjoll i Epokës së Artë të Servantesit ishte një pikënisje për shumë vepra të tjera klasike të letërsisë që erdhën më vonë.

'Një mijë e një net', autorë të ndryshëm (Shek. 8-18) - Të njohura zakonisht si 'Netët Arabe', ka nje bollëk tregimesh nga e gjithë Lindja e Mesme. Përrallat e "Aladdin, Ali Baba" dhe "Sinbad detari" janë ndoshta më të famshmet në botën perëndimore, megjithëse këto me sa duket u shtuan nga përkthyesit evropianë në një datë të mëvonshme.

Odisea, Homeri (shekulli VIII para Krishtit) - Poema e famshme epike greke u shkrua nga Homeri dhe tregon historinë e udhëtimit 10-vjeçar të Odiseut për t'u kthyer në mbretërinë e tij Itaka, gruan e tij (Penelope) dhe djalin e tij (Telemachus) pas Luftës së Trojës. Gjatë rrugës ai pengohet dhe ndihmohet nga perënditë dhe miqtë grekë.

/rtsh.al/