RTSH 24 Live

Botë

Izraeli: Kufiri i Gazës me Egjiptin plot me tunele kontrabandë të Hamasit, e kemi marrë nën kontroll

30/05/2024

Izraeli: Kufiri i Gazës me Egjiptin plot me tunele kontrabandë të Hamasit, e kemi marrë nën kontroll

Ushtria izraelite ka bërë të ditur se ka marrë kontrollin e korridorit strategjik përgjatë kufirit të Gazës me Egjiptin për të prerë tunelet e kontrabandës, ndërsa përpiqet të shkatërrojë grupin militant të Hamasit në një luftë që tani ka hyrë në muajin e saj të tetë.

Kapja e Korridorit të Filadelfit mund të komplikojë marrëdhëniet e Izraelit me Egjiptin, i cili është ankuar për përparimin e Izraelit drejt kufirit të tij.

Nga ana e tij, Izraeli thotë se korridori është i përmbytur në tunele që janë mbushur me armë dhe mallra të tjera për Hamasin – pavarësisht bllokadës shumëvjeçare e vendosur nga Izraeli dhe Egjipti.

Gjithashtu, Izraeli thelloi inkursionin e tij në qytetin jugor të Gazës, Rafah, ku qindra mijëra kanë kërkuar strehim nga luftimet, dhe ku dhuna e intensifikuar ditët e fundit ka vrarë dhjetëra palestinezë.

Ushtria tha se brigada e pestë - deri në disa mijëra ushtarë - u bashkua me trupat që vepronin në qytet.

Egjipti thotë se çdo rritje e trupave në zonën strategjike kufitare do të shkelte marrëveshjen e paqes të vendeve të vitit 1979. Ajo tashmë është ankuar për marrjen e kalimit kufitar Rafah nga Izraeli, i vetmi vendkalim midis Gazës dhe Egjiptit.

Korridori i Filadelfit shërbeu si linja e oksigjenit e Hamasit përmes së cilës Hamasi kryente kontrabandë armësh në Gazë rregullisht” tha zëdhënësi i shefit ushtarak të Izraelit, admirali Daniel Hagari.

Ndërkaq një zyrtar ushtarak izraelit tha se Izraeli e kishte njoftuar Egjiptin për marrjen e kontrollit.

“Rreth 20 tunele, përfshirë disa të panjohur më parë për Izraelin janë gjetur si dhe 82 pika aksesi në tunele”, tha zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti në përputhje me rregulloret ushtarake.

/rtsh.al/