RTSH 24 Live

Kuzhinë

Hudhra përmirëson shëndetin e zemrës, përfitimet kryesore të saj në organizëm

13/11/2023

Hudhra përmirëson shëndetin e zemrës, përfitimet kryesore të saj në organizëm

Hudhra, një përbërës i zakonshëm në kuzhinat në mbarë botën, njihet për shijen e saj të veçantë dhe aromën, por virtytet e saj nuk kufizohen vetëm në shije.

Në fakt, ky ushqim është një erëz e shijshme dhe gjithashtu një aleat i fuqishëm për shëndetin tonë, veçanërisht për zemrën.

Studimet shkencore tregojnë se hudhra mund të përmirësojë shëndetin e zemrës, duke reduktuar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe hipertensionit.

Forcon sistemin imunitar- Hudhra ndihmon në përmirësimin e sistemit imunitar duke stimuluar shumëzimin e qelizave që luftojnë infeksionin.

Lëkurë e shëndetshme- Hudhra ka veti antibakteriale dhe antioksidante që mund të pastrojnë lëkurën. Fërkimi i hudhrës së papërpunuar mbi puçrrat në fakt mund të vrasë bakteret që shkaktojnë aknet. Konsultohuni me një dermatolog përpara se të provoni këtë trajtim sepse hudhra mund të shkaktojë një ndjesi djegieje në lëkurë, veçanërisht kur përdorni produkte të tjera të lëkurës.

Anti-inflamator- Sipas disa hulumtimeve, hudhra mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit të kërcit të shkaktuar nga artriti dhe funksionon mirë si një anti-inflamator. Nëse keni nyje ose muskuj të dhimbshëm dhe të inflamuar, këshilla është t'i trajtoni duke fërkuar një copë hudhër në zonën e dhimbshme.

Zemra- Marrja e hudhrës në sasinë e duhur mund të ndihmojë në rregullimin e presionit të gjakut, falë veprimit të qelizave të kuqe të gjakut që konvertojnë squfurin në hudhër në gaz sulfid hidrogjeni, duke zgjeruar enët e gjakut. Konsultohuni me një mjek nëse jeni duke përdorur ilaçe për zemrën.

Bakteret- Hudhra mund të ndihmojë në vrasjen e disa baktereve, të tilla si salmonela dhe e.coli, që çojnë në helmim nga ushqimi.

/rtsh.al/