RTSH 24 Live

Kuriozitete

FOTO/ Turizëm hapësinor, balona luksoze kozmike gati të ofrojë udhëtimin magjik

27/07/2022

FOTO/ Turizëm hapësinor, balona luksoze kozmike gati të ofrojë udhëtimin magjik

Gara e turizmit hapësinor tani “po gjuan” të gjitha raketat, por një kompani shpreson të krijojë një vend si "e vetmja mënyrë neutrale karboni, me emetim zero" për të udhëtuar në skajin e hapësirës.

Space Perspective me bazë në Florida planifikon t'i çojë pasagjerët deri në 30.48 kilometra lartësi për aventura suborbitale në një kapsulë nën presion të pezulluar nga një version i teknologjisë së lartë të një baloni me ajër të nxehtë. Imazhet e reja të publikuara më 27 korrik tregojnë dizajnin më të fundit të kapsulës të patentuar për anijen e saj të anijes kozmike Neptun.

Me një dizajn luksoz, kapsula 18,000,000 metra kub kur zgjerohet plotësisht bëhet aq e madhe sa një stadium futbolli të “notojë” brenda saj. Space Perspective synon të fillojë transportimin e grupeve deri në tetë pasagjerë në fluturime gjashtë-orëshe deri në fund të vitit 2024.

Duke qenë se nuk largohet nga graviteti i Tokës, nuk do të kërkohet asnjë trajnim i specializuar dhe udhëtarët do të jenë në gjendje të ecin rreth mjedisit të kapsulës. Kompania pretendon se procesi i hipjes do të jetë po aq i thjeshtë sa ai i një aeroplani.

Udhëtimet do të përfshijnë një ngjitje të butë dy-orëshe mbi 99% të atmosferës së Tokës. Më pas do të ketë edhe dy orë të tjera të qeta që pasagjerët të shijojnë pamjet nga kabina përpara se anija kozmike të bëjë zbritjen e saj dy-orëshe në oqean. Udhëtimi në breg do të kryhet me anije.

Do të ketë Wi-Fi në bord, në mënyrë që udhëtarët të mund të transmetojnë drejtpërdrejt përvojën e tyre për njerëzit në shtëpi dhe do të ketë kamera në bord që dokumentojnë gjithashtu të gjithë veprimin.

Biletat kushtojnë 125,000 dollarë për person, por Space Perspective thotë se tashmë janë shitur gati 900 prej tyre. Ata tani po marrin rezervime për vitin 2025 e më tej, me depozitën prej 1000 dollarësh që është plotësisht e rimbursueshme nëse shfaqet kjo flluskë e veçantë hapësinore. Klientët mund të paguajnë gjithashtu nëpërmjet kripto-monedhës./ CNN