RTSH 24 Live

Lifestyle

FOTO/ Si u bë 'ishulli i mjerimit' i Singaporit një parajsë qëndrimi

17/09/2022

FOTO/ Si u bë 'ishulli i mjerimit' i Singaporit një parajsë qëndrimi

Dikur njihej si Pulau Blakang Mati. Disa e përkthejnë emrin me mirësjellje si "ishulli i mjerimit", por përkthimi më i cituar është "ishulli pas të cilit qëndron vdekja". Tani, ajo quhet Sentosa, nga fjala malajze për paqe. I mbushur me parqe tematike, plazhe, resorte luksoze, kazino dhe argëtime të tjera, është ishulli kryesor i Singaporit për qëndrime dhe është një nga destinacionet më të njohura të qytetit për turistët ndërkombëtarë./ CNN

/rtsh.al/