RTSH 24 Live

Lifestyle

Disa mënyra për ta mbajtur ushqimin e freskët

07/05/2024

Disa mënyra për ta mbajtur ushqimin e freskët

Të apasionuarit pas gatimit shpesh përballen me imazhin e mëposhtëm: gjysmë limoni në mbështjellës plastik në frigorifer. Gjysma e një kastraveci që është prishur nga njëra anë. Një kavanoz i hapur. Dhe shumë gjysmë përbërës të tjerë, veçanërisht pasi një recetë mund të ketë nevojë për sasi të vogla të tyre, apo nëse gatuhet për vetëm një person. Sipas raportit të OKB-së për mbetjet ushqimore 2024, rreth një e pesta e ushqimit në botë shkon dëm.

Por, si t'i mbani të freskëta ushqimet e mbetura dhe për sa kohë janë të sigurta për t'u ngrënë?

Avokado

Këshillohet heqja e gropës, ruajtja e lëkurës dhe vendosja me pjesën e prerë në një pjatë.

Përdorimi i limonit në anën e prerë ose mbështjellja me film ngjitës mund të kufizojë gjithashtu oksidimin që bën që avokado të bëhet gri dhe e butë.

 Ushqim i konservuar

Kanaçet nuk duhet të ruhen në frigorifer veçanërisht pasi të hapen pasi ekziston rreziku i kontaminimit. Shumë produkte të konservuara, të tilla si fasulet e pjekura ose qumështi i kokosit vijnë gjithashtu në kanaçe gjysmë të përmasave, të cilat mund të jenë më të përshtatshme për t'u përdorur si pjesë e një vakti për një, megjithëse rrallë janë opsioni më ekonomik.

 Feta limoni

Shpesh, pjesët e mbetura të limonit mund të shërbehen thjesht me pjatën që janë përdorur pjesërisht për t'i dhënë shije. Agrumet oksidohen shumë shpejt për shkak të të gjithë sheqerit dhe acideve – mund të prisni që të përdorni feta ose çerek vetëm ditën që i prisni. Për t'i mbajtur ata të duken dhe të ndjehen të freskët, vendosini në një tas të mbushur me akull të grimcuar sikurse në një treg peshku.

 Përzierje petullash

Dëshironi petulla për dy ditë? Ju jeni me fat! Joe Fox, shefi ekzekutiv i kuzhinës, siguron se përzierja qëndron - "megjithëse mund të ndahet pak, kështu që do t'ju duhet ta trazoni mirë," thotë ai. “Do ta transferoja menjëherë në një enë hermetike ose në një kavanoz reçeli në frigorifer, përndryshe ajri mund të shkaktojë zbardhje, gjë që mund të jetë e pakëndshme”, shton ajo.

 Vezë

Disa receta kërkojnë vetëm të verdhat ose të bardhat e vezëve Në këtë rast, Rachel Morgan, bashkëthemeluese e Edinburgh Bakery, i mban mbetjet në një enë plastike ose tas të mbuluar me film ushqimor.

 Produkte në shëllirë

Kaperi dhe kastravecat turshi janë ndër produktet që kanë nevojë për frigorifer. “Pasi t'i hapni, dëshironi të parandaloni që sa më shumë oksigjen të futet në kavanoza, pasi kjo do të krijojë myk dhe aromë të keqe”, thotë Meredith. “Gjëja më e thjeshtë është të marrësh letër pjekjeje, të presësh një disk aq të madh sa të mbulojë lëngun në kavanoz dhe ta shtypësh poshtë për të krijuar një hendek midis përbërësve dhe kapakut.

Kjo do të parandalojë që oksigjeni të prishë ato ullinj të mrekullueshëm, turshi ose çdo produkt tjetër të kavanozit.” Ajo rekomandon mbajtjen e ushqimeve të kripura në frigorifer nëse është e mundur, por nuk është e nevojshme, megjithëse udhëzimet e ruajtjes mund të ndryshojnë.

 Lëngje

Nëse lëngu është i freskët apo i koncentruar ka rëndësi. Disa lëngje të blera në dyqan mund të ruhen për shumë muaj nëse nuk hapen, por shumica kanë një jetëgjatësi relativisht të shkurtër pasi të prishet vula.

Bukë

Nëse buka nxehet në një dolli, ka më shumë gjasa të mykohet për shkak të lagështirës. Këshillohet të mbahet në një qese pambuku ose letre. Megjithatë, mund ta ngrini edhe bukën për një jetë më të gjatë.

 Kastravec

Ekziston një mënyrë për të shmangur hedhjen e fetës së tharë. "Pasi prerë, unë e mbaj kastravecin në një enë hermetike të veshur me një peshqir letre ose një peshqir çaji të pastër në frigorifer", thotë autorja e librit të gatimit Melissa Hemsley. Gjithashtu, gatuaj me kastravec! Nëse gjysma juaj tjetër është pak më pak se e freskët, më pëlqen ta përziej me vaj susami, hudhër dhe djegës.”

 Djathërat

Mbathërat e dyllit të bletës ose qeset silikoni të ripërdorshme janë shumë të përshtatshme, ose mbyllni paketimin me shirita gome. Blerësi i djathit. Ndryshe nga buka, nëse djathi juaj vendos të mykohet, nuk do të thotë domosdoshmërisht se është prishur, veçanërisht nëse është një djathë i fortë.

Qepët e prera në gjysmë

Qepët janë paksa si avokadot kur bëhet fjalë për t'i mbajtur ato të freskëta: mbajeni lëvozhgën në gjysmën që nuk përdorni dhe vendosini me anën e prerë poshtë në një pjatë në frigorifer.

Barishte të freskëta

Pavarësisht nëse është nenexhik për mojiton tuaj ose cilantro për tacos, barishtet e freskëta mund të gjallërojnë një recetë - por ato zbehen shpejt. “Mbulojini me copa të lagura blu ose role kuzhine dhe mbajini në frigorifer”, sugjeron Meredith. “Të bësh këtë do të zgjasë edhe disa ditë afatin e përdorimit”, thekson ai.

Sallatë

Marulet e plota përgjithësisht mbahen shumë më mirë se gjethet e qese. Ashtu si kastraveci, ruajeni sallatën në frigorifer në një enë hermetike të veshur me peshqir letre ose një peshqir çaji të pastër për të thithur lagështinë e tepërt.

Nëse sallata është e tharë, mund t’i ringjallni gjethet duke i vendosur në një tas të madh me ujë akull për 10-15 minuta, më pas kullojini dhe thajini në një tas sallate.Nëse keni disa gjethe të njoma të njoma, hiqini që të mos depërtojnë në pjesën tjetër të marules.

/rtsh.al/