RTSH 24 Live

Film

Filmi francez “Anatomy of a Fall” fiton çmimin Palma e Artë në Festivalin e Filmit në Kanë

28/05/2023

Filmi francez “Anatomy of a Fall” fiton çmimin Palma e Artë në Festivalin e Filmit në Kanë

Filmi francez “Anatomy of a Fall” ka marrë çmimin kryesor në Festivalin e Filmit në Kanë për 2023.

Regjisorja Justine Triet fitoi Palmën e Artë për dramën “Anatomy of a Fall”, që tregon historinë e një shkrimtareje të akuzuar për vrasjen e burrit të saj. Ajo bëhet regjisorja e tretë femër që fiton çmimin prestigjioz.

Çmimi i dytë i shkoi regjisorit britanik Jonathan Glazer për “The Zone of Interest”, ndërsa çmimi për aktorin më të mirë shkoi për Koji Yakusho nga Japonia për rolin e tij si një mesoburrë nga Tokio që pastron tualetet në filmin "Wim Wenders' Perfect Days” dhe Merve Dizdar e Turqisë u shpall aktorja më e mirë për "About Dry Grasses".

Regjisori më i mirë shkoi për Tran Anh Hung për filmin e tij “The Pot-au-Feu”.

/rtsh.al/