RTSH 24 Live

Botë

FBI zbulon komplotin për vrasjen e Mbretëreshës Elizabeth II në vitin 1980

26/05/2023

FBI zbulon komplotin për vrasjen e Mbretëreshës Elizabeth II në vitin 1980

Dokumentet e publikuara nga FBI nxjerrin në pah, një kërcënim të mundshëm vrasje me të cilin është përballur Mbretëresha Elizabeth II gjatë një vizitë në SHBA në 1983-shin.

Byroja Federale e Hetimeve ka lëshuar një skedar me dosje në lidhje me udhëtimet e mbretëreshës së ndjerë në SHBA, pas vdekjes së saj vitin e kaluar.

Ato tregojnë sesi FBI-ja, e cila ndihmoi në sigurimin e sigurisë së monarkut gjatë vizitave të saj, shqetësohej për kërcënimet e IRA-s, ku një oficer policie në San Francisko mori një telefonatë nga një person i cili kërkonte hakmarrje për vrasjen e vajzës së tij në Irlandën e Veriut.

Kërcënimi ndodhi më 4 shkurt 1983, rreth një muaj përpara vizitës së Mbretëreshës Elizabeth II dhe burrit të saj Princ Philip në Kaliforni.

"Ai do të përpiqej të dëmtonte mbretëreshën Elizabeth dhe do ta bënte këtë ose duke lëshuar ndonjë objekt nga Ura Golden Gate mbi Royal Yacht Britannia kur ai lundron poshtë, ose do të përpiqej të vriste Mbretëreshën Elizabeth kur ajo vizitoi Parkun Kombëtar Yosemite", thuhet në dokument, raporton BBC.

Në përgjigje të kërcënimit, Shërbimi Sekret planifikoi të "mbyllte vendkalimet në urën Golden Gate ndërsa jahti afrohej", por mbeten ende të paqarta masat e marra në Yosemite, pasi vizita e Mbretëreshës së ndjerë vijoi normalisht.

Memoria e fshehtë prej 102 faqesh u ngarkua në Vault , faqja e informacionit e FBI-së, të hënën, pas një kërkese të Ligjit për Lirinë e Informacionit të paraqitur nga mediat amerikane.

Shumë nga vizitat shtetërore të Mbretëreshës së ndjerë në SHBA, duke përfshirë vizitën e vitit 1983 në Bregun Perëndimor, erdhën gjatë tensioneve të rritura mes trazirave në Irlandën e Veriut .

Përpara një vizite personale të mbretëreshës së ndjerë në Kentaki në vitin 1989, një memo e brendshme e FBI-së thoshte se "mundësia e kërcënimeve kundër Monarkisë Britanike është gjithnjë e pranishme nga Ushtria Republikane Irlandeze (IRA)". Bostonit dhe Nju Jorkut u kërkohet të qëndrojnë vigjilentë për çdo kërcënim kundër Mbretëreshës Elizabeth II nga ana e anëtarëve të IRA-s dhe menjëherë t'i dërgojnë të njëjtën gjë Louisville", në Kentaki”.

Mbretëresha e ndjerë, e cila zotëronte kuaj garash, dihet se e ka vizituar Kentakin disa herë gjatë jetës së saj për të shijuar pamjet kryesore të kuajve të shtetit, përfshirë Derbin e Kentakit.

Në një vizitë shtetërore në vitin 1991, mbretëresha e ndjerë ishte planifikuar të shihte një lojë bejsbolli në Baltimore Orioles me Presidentin George H Bush.

FBI paralajmëroi Shërbimin Sekret se "grupet irlandeze" po planifikonin protesta në stadium dhe "një grup irlandez kishte rezervuar një bllok të madh të biletave të tribunës" për ndeshjen.

Byroja ka bërë me dije se mund të ketë "regjistra shtesë" që ekzistojnë përveç atyre të publikuara këtë javë, por nuk përcaktoi një orar për publikimin e tyre.

/rtsh.al/