RTSH 24 Live

Rajon

Eurodeputetja Von Cramon: Nëse Serbia nuk dëshiron t'i bashkohet BE-së, nuk duhet detyruar

19/09/2023

Eurodeputetja Von Cramon: Nëse Serbia nuk dëshiron t'i bashkohet BE-së, nuk duhet detyruar

Eurodeputetja dhe raportuesja në Parlamentin Evropian për Kosovën, Viola von Kramon (Cramon) ka deklaruar se nëse Serbia nuk dëshiron të anëtarësohet në BE dhe në vend të kësaj preferon të ushqejë marrëdhëniet e saj me Rusinë, BE-ja nuk duhet ta detyrojë atë.

 “Nëse Serbia nuk dëshiron t'i bashkohet BE-së, ne nuk duhet t'i detyrojmë që të jetë ashtu siç kanë zgjedhur. Ndoshta ata duan të qëndrojnë jashtë dhe të shohin se si të gjitha shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor anëtarësohen në BE. Është vendimi i tyre”, tha von Cramon në një intervistë për Euractiv.

Lidhur me procesin e dialogut Prishtinë-Beograd, von Cramon tha se është zhgënjyes pasi kishte shumë shpresë për marrëveshjet e fundit që do ta kishin çuar situatën afër njohjes së qëllimit përfundimtar të Kosovës.

Një hap para njohjes përfundimtare që do të nënkuptonte që Kosova të lejohet të aplikojë për të gjitha institucionet ndërkombëtare, njohjen reciproke të letërnjoftimeve dhe diplomave të shkollës së mesme… por kjo marrëveshje nuk është zbatuar. Nuk dua të flas për dështim, por nuk ka krijuar ndonjë moment të ri. Është e vështirë të imagjinohet se jemi afër gjetjes së njohjes”, shtoi von Cramon.

I pyetur për kritikat se BE-ja nuk po e trajton Kosovën në mënyrë të drejtë, veçanërisht për sanksionet e fundit të BE-së kundër Prishtinës, von Cramon u shpreh se nuk po trajtohet njësoj me Serbinë.

Por ajo që dëgjoj është gjithmonë një ndjenjë e përgjithshme se ne nuk e trajtojmë Serbinë njëlloj me Kosovën. Dhe mendoj se kur bëhet fjalë për pyetjet e brendshme, po, jam dakord. Mendoj se duhet të jemi shumë më të ashpër ndaj mosbërjes së reformave, reformave të brendshme; Serbia nuk ka bërë asgjë,” tha ajo.

Eurodeputetja u shpreh se ndërsa Serbia e ka mbështetur Ukrainën duke ofruar armë dhe duke ofruar mbështetje humanitare, retorika e saj për çështjen Kosovë-Serbi sugjeron të kundërtën.

Ndoshta duan të qëndrojnë jashtë dhe të shohin se si të gjitha shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor i bashkohen BE-së. Është vendimi i tyre. Por për të shtyrë në fuqi dhe për të bërë oferta tërheqëse, pse Serbia në fakt ka një interes më të madh për të punuar me Rusinë? Nuk e di.

Por kur bëhet fjalë për Kosovën, mendoj se tani është koha për të kapërcyer këtë retorikë të vjetër shumë, shumë agresive, këtë qasje të tmerrshme nacionaliste. Me këtë, ne nuk mund të punojmë së bashku në Bashkimin Evropian, nuk mund të pranojmë një vend që ende jeton në të kaluarën dhe ende jeton me këto narrativa të vjetra,” tha ajo.

Von Cramon u ka vënë në dyshim interesin e Serbisë për t'u anëtarësuar në BE dhe për t'u bërë një lojtar aktiv në procesin e anëtarësimit. Sipas saj, ngjarjet e fundit, duke përfshirë përkeqësimin e marrëdhënieve me Kosovën, kanë hedhur dyshime mbi këtë gjë.

“Por ne duhet të shohim dhe duhet të vlerësojmë se muaji i fundit nuk ka shkuar në këtë drejtim. Dhe pas një kohe, ndoshta duhet të bëjmë një pushim”, deklaroi von Cramon.

Në temën e hulumtimit të përfunduar së fundmi për spastrimin etnik administrativ të shqiptarëve në komunat e Serbisë jugore, von Cramon tha se është tepër vonë për ta përfshirë këtë në dialogun e vazhdueshëm Kosovë-Serbi të mbështetur nga BE-ja, por mund të përfshihet në negociatat e Beogradit me BE-në.

“Mendoj se tani është shumë vonë… Me sa kuptova, nuk mund të përfshihet në dialog, por patjetër duhet të vendoset më lart në axhendën e bisedimeve të anëtarësimit,” tha ajo.

/rtsh.al/