RTSH 24 Live

Euro 2024

EURO 24, Ukraina mund Sllovakinë në një fitore dramatike

21/06/2024

Goli i dytë i Roman Yaremchuk ringjalli shpresat e Ukrainës në Euro2024, pasi ata përmbysën në 2-1 rezultatin ndaj Sllovakisë, duke i dhënë një shtysë të madhe kualifikimit të tyre për në 1/16-at.

Skuadra nga një vendi prej dy vjetësh në luftë, në një kundërpërgjigje ndaj golit me kokë të Ivan Schranz, u shpërblye me golin e barazimit të Mykola Shaparenkos në fillim të pjesës së dytë. Yaremchuk më pas kontrolloi me mjeshtëri një top dhe shënoi golin e dytë.

Sllovakia e Francesco Calzonas do të kishte kaluar në fazën eliminatore me një fitore të dytë pas fitores së hapjes shokuese ndaj Belgjikës.

Schranz shënoi golin e hapjes me një goditje të zgjuar me kokë poshtë në shtyllën e dytë,  në minutën e 17-të, pasi Sllovakia kishte bërë një fillim më të mirë të ndeshjes.

Portieri i Ukrainës, Anatoliy Trubin, i cili zëvendësoi Andriy Lunin të Real Madridit pas gabimeve të tij në humbjen e parë 3-0 ndaj Rumanisë, priti dy gjuajtje të vështira të  Schranz dhe Lukásh Haraslín.

Rumania përballet me Belgjikën e fundit në ndeshjen e dytë të grupit E të shtunën dhe gjithashtu ka tre pikë si Ukraina dhe Sllovakia.