RTSH 24 Live

Botë

Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

21/09/2023

Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

Presidenti turk Taip Erdoan ( Tajip Erdogan) tha se nuk pajtohet me qasjen negative që liderët e tjerë tregojnë ndaj homologut të tij rus Vladimir Putin.

"Udhëheqësit dhe kryeministrat kanë qasje negative ndaj Putinit.Sigurisht, ne nuk e mbajmë apo pasqyrojmë këtë qëndrim. Unë gjithashtu nuk i gjej të sakta këto qasje, sepse Rusia nuk është një vend i rregullt," shtoi ai. 

Ai vlerësoi gjithashtu vendin e Moskës si një lider botëror. 

Për sa i përket prodhimit të grurit, Rusia është një nga vendet e pakta në botë tani. Tani, nuk mund të shpërfillësh një vend si ky," tha ai.

Anëtari i NATO-s, Turqia ka kërkuar të mbajë marrëdhënie të mira me Moskën dhe Kievin që kur Rusia pushtoi Ukrainën vitin e kaluar dhe zoti Erdogan gëzon një marrëdhënie të ngushtë personale me Vladimir Putin.

/rtsh.al/