RTSH 24 Live

Kuzhinë

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani xhenxhefil çdo ditë për një muaj

30/04/2023

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani xhenxhefil çdo ditë për një muaj

Të gjithë e dimë se frutat dhe perimet janë vërtet të mira për ne. Dihet se duhet të hamë ushqime me ngjyrë disa herë në ditë, por a e dini se disa erëza kanë edhe shumë përfitime shëndetësore?

Xhenxhefili është një erz me shije shumë të fortë. Xhenxhefili përmban gingerol, shogaol, zingiberene dhe një gamë të tërë vitaminash dhe mineralesh. Shekuj më parë, xhenxhefili është përdorur për të kuruar të gjitha llojet e sëmundjeve. Përveç kësaj, ngrënia e xhenxhefilit rregullisht gjithashtu ndihmon për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm.

Xhenxhefili përmban gingerol, një substancë bioaktive që ndihmon në reduktimin e simptomave të tilla si nauze dhe të vjella. Kjo substancë gjithashtu ndihmon në reduktimin e nyjeve të fryra.

Xhenxhefili përmban edhe shoagol, një substancë me efekt analgjezik që ndihmon edhe kundër kancerit dhe sëmundjeve të zemrës.

Zingibereni në xhenxhefil është veçanërisht i mirë për tretjen. Por jo vetëm kjo xhenxhefili gjithashtu ka një efekt antidiabetik dhe përmirëson funksionin e trurit dhe sistemin imunitar.

Anti-inflamator- Inflamacioni në trup reduktohet më shpejt. Kjo është për shkak të efektit anti-inflamator të tij.

Të përzierat zhduken- Duke ngrënë xhenxhefil çdo ditë, të përzierat do të largohen shpejt. Sidomos gratë shtatzëna dhe njerëzit që i nënshtrohen kimioterapisë mund të përfitojnë nga kjo.

Reduktimi i dhimbjes së muskujve- Ngrënia e xhenxhefilit mund të ketë një ndikim të mirë në këtë. Konsumimi i xhenxhefilit çdo ditë do të lehtësojë gradualisht dhimbjen.

Rregullon lëvizjet e zorrëve -Ngrënia e xhenxhefilit në baza ditore bën shumë mirë për lëvizjen

e zorrëve.

Ul kolesterolin- Ngrënia e xhenxhefilit çdo ditë për një muaj mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit "të keq" në trup. Sasia e triglicerideve në gjak zvogëlohet nga substancat që përmban xhenxhefili.

Rrit sistemin imunitar- Vetitë anti-inflamatore të xhenxhefilit forcojnë sistemin imunitar.

/rtsh.al/