RTSH 24 Live

Art

Carlos Santana: Kitaristi legjendar amerikan rrëzohet në skenë

06/07/2022

Carlos Santana: Kitaristi legjendar amerikan rrëzohet në skenë

Kitaristi legjendar amerikan Carlos Santana është rrëzuar në skenë gjatë një koncerti në ajër të hapur pranë Detroit, Michigan, njofton BBC.

Personeli mjekësor e trajtoi 74-vjeçarin në Clarkston dhe më vonë u dërgua në departamentin e urgjencës të një spitali lokal për vëzhgim.

Santana, i cili ka lindur në Meksikë, më vonë shkroi në faqen e tij në Facebook se ai "harroi të hante dhe të pinte ujë" dhe "kështu që u dehidratova dhe ika".

Menaxheri i tij Michael Vrionis tha se muzikanti po shkonte mirë.

Megjithatë, menaxheri shtoi se një shfaqje e planifikuar për 6 korrik në Burgettstown, Pensilvani, "do të shtyhet për një datë të mëvonshme".

Janë shfaqur pamjet që tregojnë Santana-n duke u ndihmuar në skenë në teatrin muzikor të Clarkson's Pine Knob të martën.

Kitaristi dhe grupi i tij Santana kanë qenë në turne në Amerikën e Veriut me shfaqjen e tyre Miraculous Supernatural.

Ata u bënë të famshëm në vitet 1960 dhe 70, duke qenë pionierë në një shkrirje të rock-and-roll dhe xhazit të Amerikës Latine.

Ndër hitet më të mira të grupit janë Black Magic Woman, The Game of Love dhe Oye Como Va.

Shkurtin e kaluar, Santana dhe anëtarët e tjerë të grupit rezultuan pozitivë për Covid dhe iu desh të anulonin disa shfaqje. (Sipas BBC)