RTSH 24 Live

Kuriozitete

Arkeologët zbulojnë bizhuteri të lashta të hundës, të bëra nga kocka njerëzore

02/09/2023

Arkeologët zbulojnë bizhuteri të lashta të hundës, të bëra nga kocka njerëzore

Arkeologët që punojnë në rrënojat e Palenque, një qytet antik në shtetin juglindor meksikan të Chiapas, kanë gjetur një stoli të hundës së Majave shekullore, të gdhendur në mënyrë të ndërlikuar, të bërë nga kocka njerëzore. 

Artefakti i lakuar, i cili ka pak më shumë se 6 centimetra i gjatë dhe 5 centimetra i gjerë (ose afërsisht 2.4 me 2 inç), ofron një pasqyrë të traditave të lashta funerale e cila besohet se është veshur nga priftërinjtë gjatë ceremonive në të cilat ata mishëronin hyjninë Maja K'awiil, i njohur gjithashtu si Zoti K, i cili lidhet me rrufetë, pjellorinë dhe bollëkun.

“Është gjithashtu një shembull i rëndësishëm i ndjeshmërisë artistike të Majave”, tha në një deklaratë Arnoldo González Cruz, drejtor i Institutit Kombëtar të Antropologjisë dhe Historisë (INAH), i cili kreu gërmimet.

"Ornamenti është bërë nga një fragment i tibisë distale, një kockë që ndihmon në formimin e kyçit të kyçit të këmbës dhe përmban gdhendje që simbolizojnë komunikimet ceremoniale me perënditë dhe paraardhësit. 

Figura qendrore është një burrë Maja, i paraqitur në profil i veshur me një mbulesë koke dhe një gjerdan me rruaza, dhe me glyphin Mayan për "errësirë" në krahun e tij. 

Ai shoqërohet nga një kafkë dhe mban një pako që është një ikonë e zakonshme në skenat e varrimit të Majave", sipas González Cruz.

Ekipi i INAH e gjeti objektin gjatë kryerjes së punës konservuese në Pallatin e Palenque, një kompleks i përpunuar në qendër të qytetit parahispanik dhe Parkut Kombëtar të Palenque, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Kocka u varros në atë që arkeologët besojnë se ishte një depozitë rituale, e varrosur midis viteve 600 dhe 850 të erës sonë për të përkujtuar përfundimin e një ndërtese. Me të ishin vendosur fara, kocka kafshësh të vogla, tehe obsidiani dhe copa të mëdha qymyrguri.

Kur vishej, stolia do të ishte ulur në urën e hundës, duke krijuar një vijë të vazhdueshme nga balli deri në majë të hundës. 

Ky është zbukurimi i parë i hundës i këtij lloji që arkeologët kanë gjetur në Palenque./ CNN

/rtsh.al/