RTSH 24 Live

Teknologji

Apple prezanton iPhone 15 me "dizajn të ri"

12/09/2023

Apple prezanton iPhone 15 me "dizajn të ri"

Kompania Apple ka zbuluar gjeneratën e re të celularëve të vet, iPhone 15, i cili tani do të ketë një "Ishull Dinamik", një brez ku do të shfaqen sinjalizimet, njoftimet dhe kontrollet e tjera. Ky funksion më parë ishte i disponueshëm vetëm në iPhone 14 Pro.

Telefonat iPhone 15 përfshijnë stabilizim të përditësuar të imazhit për marrjen e fotove dhe videove me rezolucion super-të-lartë 4K, falë kamerës së përditësuar me sensor 48 megapiksel, ngjyra më të ndezura dhe performancë më të mirë në errësirë. Ai përfshin gjithashtu modalitetin kinematografik 4K.

IPhone 15s është i pajisur me procesorin bionik A16, i njëjti çip i përdorur në iPhone 14 Pro.

iPhone 15 ka një çip me brez ultra të gjerë në mënyrë që të mund të lidhet me pajisje të tjera në afërsi, për të gjetur më lehtë miqtë që zbulojnë vendndodhjen e tyre në vendet e mbushura me njerëz.

iPhone 15 vjen në 5 ngjyra (e bardhë, e zezë, rozë, jeshile dhe e verdhë) dhe në dy madhësi: 6,1 inç për iPhone 15 dhe 6,7 për iPhone 15 Plus.

Për sa i përket çmimit, iPhone 15 nis nga 799 dollarë dhe iPhone 15 Pro do të kushtojë minimalisht 999 dollarë. /CNN/

/rtsh.al/