RTSH 24 Live

Rajon

Abazoviç: Vota kundër Prishtinës në KiE s’do kishte ndodhur nëse do isha ende kryeministër! Mali i Zi nuk do të tërheqë njohjen e pavarësisë

02/04/2024

Abazoviç: Vota kundër Prishtinës në KiE s’do kishte ndodhur nëse do isha ende kryeministër! Mali i Zi nuk do të tërheqë njohjen e pavarësisë

Ish-kryeministri shqiptar i Malit të Zi, Dritan Abazoviç në një intervistë të dhënë për Euractiv ka folur mbi procesin e anëtarësimit të shtetit malazez dhe vendeve të rajonit drejt Bashkimit Europian.

Komisioni Evropian duhet të jetë më produktiv, të marrë më shumë rezultate dhe të largohet nga "politika e butë", me shpresat për një "rifreskim" pas zgjedhjeve evropiane të qershorit, tha ish-kryeministri dhe lideri aktual i opozitës në Mal të Zi, Dritan Abazovic.

Abazovic, i cili drejton Partinë e Veprimit për Reformën e Bashkuar, e lidhur me Partinë Evropiane të Gjelbërve, mbajti postin e kryeministrit midis 2022 dhe 2023 përpara se të humbiste një votë mosbesimi në fund të verës 2023.

Duke folur për zgjedhjet e ardhshme në BE, ai tha se shpreson se ato do të sjellin përparim dhe ndryshim në Evropë.

Ndër të tjera, Abazoviç u pyet edhe për çështjen e dialogut të Serbisë dhe Kosovës, ku Mali i Zi votoi kundër propozimit për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.

Abazoviç e cilësoi këtë zhvillim si “realitet të ri” pavarësisht se ai gjatë kohës kur ishte kryeministër mbështeti plotësisht Kosovën. Sipas tij, kryeministri aktual Milojko Spajiç dëshiron të ketë marrëdhënie më të ngushta me Serbinë pasi ai ka pasur dikur nënshtetësinë serbe.

Megjithatë, Abazoviç tha se në Mal të Zi nuk ka plane për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës.

“Vota në KiE kundër Kosovës do të ishte “e pamundur nën mandatin tim, ne ishim shumë të qartë në politikën tonë të jashtme. Politika jonë e jashtme ishte 100% në përputhje me politikën e jashtme të Bashkimit Evropian”, tha Abazoviç ndër të tjera.

Ndërsa Mali i Zi shpalli pavarësinë nga bashkimi shtetëror me Serbinë në 2006, ai ruan lidhje të forta me Beogradin. Ajo është gjithashtu shtëpia e një popullsie shqiptare prej mbi 30,000 banorësh, e cila është ashpër pro pavarësisë së Kosovës dhe kundërshton qëndrimin e Beogradit dhe aleatëve të tij.

I pyetur për veprimet e qeverisë së re, Abazovic, vetë një shqiptar etnik, tha se ai e mbështeti plotësisht Kosovën gjatë mandatit të tij dhe se ky zhvillim është "realiteti i ri".

Megjithatë, ai ka deklaruar se nuk ka në plan të tërheqë njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Abazovic tha se vota e KiE kundër Kosovës do të ishte “e pamundur nën mandatin tim, ne ishim shumë të qartë në politikën tonë të jashtme. Politika jonë e jashtme ishte 100% në përputhje me politikën e jashtme të Bashkimit Evropian”, tha ai, në një gërmim të dukshëm ndaj Serbisë.

Serbia, gjithashtu një vend kandidat për në BE, nuk është lidhur me sanksionet kundër Rusisë. Në vend të kësaj, qeveria është tallur me Perëndimin dhe ka forcuar në mënyrë aktive lidhjet me Moskën.

 

/rtsh.al/