RTSH 24 Live

Kuzhinë

9 ushqimet më të famshme në botë

11/01/2024

9 ushqimet më të famshme në botë

Është e vështirë të thuash se cili vend ka kuzhinën më të mirë në botë, pasi ka kaq shumë shije dhe stile të veçanta të përgatitjes së ushqimit. Por padyshim që janë disa gatime që kanë lënë gjurmë në kuzhinën botërore. Qoftë italiane, japoneze apo meksikane, edhe nëse nuk keni qenë kurrë në vendet e origjinës së disa prej këtyre pjatave, ndoshta i njihni mirë shumicën prej tyre.

Ramen - Ramen është një supë me petë që u shfaq për herë të parë në Japoni në vitin 1910, kur kuzhinierët kinezë kombinuan petët me një lëng të kripur. Emri i saj rrjedh nga shqiptimi i fjalës kineze  lamian , që do të thotë petë e tërhequr.

Pica - Pica u bë e njohur në Napolin e shekullit të 18-të si një ushqim i lirë dhe ushqyes për fshatarët. Pica moderne siç e njohim ne sot ka evoluar nga buka e hershme napolitane.

Paella -Kjo pjatë me oriz vjen nga Valencia dhe është një nga pjatat më të njohura dhe më të dashura të Spanjës. Pjata e orizit me shije shafrani përfshin mish, ushqim deti dhe perime.

Sushi - Një nga produktet më të famshme të kuzhinës në Japoni, sushi është bërë gabimisht sinonim i peshkut të papërpunuar. Përbërësi kryesor i çdo lloj sushi është në fakt vetëm orizi me uthull.

Peshk dhe patatina - Shumica e britanikëve do të pajtoheshin se nuk ka asgjë më britanike se peshku dhe patatet e skuqura. Kjo pjatë kombëtare përbëhet nga një fileto peshku i bardhë i sapo skuqur dhe patate të skuqura të mëdha.

Biryani - Ndërsa origjina e saktë e kësaj pjate është e pasigurt, ajo është veçanërisht e popullarizuar në Indianët e Veriut. Përbërësit kryesorë të biryanit janë orizi basmati, erëza dhe një bazë mishi, karkalecash, perimesh etj.

Hamburger - Një element kryesor amerikan , hamburgeri evoluoi nga bifteku gjerman Deutsches . Emri i tij vjen nga fakti se shumë emigrantë gjermanë në SHBA erdhën nga porti i Hamburgut.

Gyros - Një nga ushqimet më të njohura në Greqi janë gjirot të cilat përbëhen nga mish derri ose mish pule. Mishi pritet në feta të holla dhe më pas vendoset në një bukë pita me tzatziki dhe perime të freskëta.

Krepa - Këto petulla të holla bëhen me miell gruri dhe e kanë origjinën në rajonin francez Brittany. Ndërsa janë një produkt kryesor francez, krepat u bënë të njohura në mbarë botën gjatë shekullit të 20-të.

/rtsh/